Ku przestrodze! - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ku przestrodze!

Data publikacji 18.05.2017

Jak pokazują zdarzenia z ostatnich dni, sprzyjająca aura usypia czujność kierowców. Piękna pogoda, a co za tym idzie, sucha nawierzchnia i dobra widoczność, sprzyjają ryzykownym i niebezpiecznym zachowaniom kierowców. „Efekt Peltzmana” to w psychologii zachowanie, polegające na tym, że im bezpieczniej czuje się kierowca, tym bardziej niebezpiecznie prowadzi pojazd. Jego poczuciu bezpieczeństwa sprzyjają zarówno korzystne warunki drogowe, jak i zamontowane w samochodzie systemy bezpieczeństwa.

 

Do pierwszego poważnego zdarzenia doszło w piątek, 12 maja br. w miejscowości Ceków Olendry (gmina Ceków-Kolonia). Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący pojazdem marki Opel po wyjechaniu z łuku drogi, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z dostawczym peugeotem. W corsie oprócz 28-letniego kierowcy znajdowało się trzech pasażerów. Drugim pojazdem poróżowało małżeństwo. Wszyscy uczestnicy zdarzenia trafili do kaliskiego szpitala. Policjanci ustalają wszystkie okoliczności i przyczyny tego zdarzenia.

 

 

Do kolejnych dwóch zdarzeń doszło w 17 maja br. Pierwsze z nich miało miejsce około godziny 8:00 rano w miejscowości Szulec (gmina Opatówek), na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Toyota Land Cruiser zderzyła się z pociągiem osobowym relacji Warszawa Wschodnia – Jelenia Góra. Siła uderzenia była na tyle duża, że pojazd zatrzymał się na pobliskim polu, kilkanaście metrów od przejazdu kolejowego. Zarówno 22-letnia kierująca jak i dwóch pasażerów trafiło do kaliskiego szpitala. Na szczęście nie odnieśli poważniejszych obrażeń. W związku z rażącym naruszeniem przepisów ruchu drogowego policjanci zadecydowali o zatrzymaniu prawa jazdy mieszkanki powiatu kaliskiego i skierowaniu wniosku do sądu.

 


Tego samego dnia w godzinach popołudniowych w miejscowości Zbiersk doszło niemal w tym samym czasie, do dwóch zdarzeń drogowych. W pierwszym z nich 33-letni kierujący pojazdem ciężarowym marki Iveco wraz z naczepą najechał na tył audi, za którego kierownicą siedział 36-leni mieszkaniec województwa świętokrzyskiego. Kierowca osobówki trafił do konińskiego szpitala, gdzie nie stwierdzono poważniejszych obrażeń. Sprawca kolizji, kierowca pojazdu ciężarowego został ukarany najwyższym, 500 złotowym mandatem oraz punktami karnymi.

W tym samym czasie za pojazdem ciężarowym, który uczestniczył w zdarzeniu zatrzymał się kierujący osobową skodą 36-letni mieszkaniec Kalisza. Na tył jego pojazdu najechał kierowca mercedesa sprintera. Na 24-letniego sprawcę kolizji, policjanci nałożyli mandat karny w wysokości 250 złotych oraz 6 punktów karnych.