Pędził na motocyklu bez uprawnień - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pędził na motocyklu bez uprawnień

Data publikacji 19.05.2017

Policjanci z kaliskiej drogówki namierzyli kolejnego kierowcę, który w terenie zabudowanym pędził z nadmierną prędkością. Tym razem w sposób rażący przepisy naruszył kierowca jednośladu. Motocyklista jechał w terenie zabudowanym z prędkością 131 km/h. Okazało się, że mężczyzna nie posiada kategorii prawa jazdy uprawniającej do kierowania jednośladem.

 

W czwartek, 18 maja br. policjanci zatrzymali kierującego motocyklem, który zlekceważył przepisy ruchu drogowego i w terenie zabudowanym znacznie przekroczył dozwoloną prędkość. Motocyklista jadąc ulicą Obozową w Kaliszu, zignorował przepisy dotyczące dopuszczalnej prędkości i poruszał się z szybkością 131 km/h. Podczas kontroli okazało się, że za kierownicą jednośladu siedział 33-letni mieszkaniec Nowych Skalmierzyc. Mężczyzna nie posiadał przy sobie dokumentu prawa jazdy. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach informatycznych wyszło na jaw, że kierujący nie posiada kategorii prawa jazdy uprawniającej do kierowania jednośladem.

W związku rażącym przekroczeniem dopuszczalnej prędkości, aż o 81 km/h funkcjonariusze z drogówki nałożyli na motocyklistę mandat karny w wysokości 500 złotych. W związku z wykroczeniem na jego konto wpłynęło również 10 punktów karnych. Mężczyzna został również ukarany 300 złotowym mandatem za kierowanie motocyklem bez uprawnień. Dodatkowo 33-latek straci prawo jazdy na 3-miesiące.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami, podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego informują właściwego starostę, o każdym ujawnionym przypadku rażącego przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h). Na podstawie tej informacji starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązuje kierowcę do zwrotu prawa jazdy, o ile dokument ten nie został wcześniej zatrzymany podczas kontroli drogowej.

Istotne jest, iż 3-miesięczny okres, na jaki zatrzymywane będzie prawo jazdy, zacznie biec od daty jego faktycznego zatrzymania przez policjanta, a jeżeli czynność ta nie miała miejsca, dopiero od momentu jego zwrotu do właściwego organu – starosty.