Aktualności

Dwa przestępstwa i wykroczenie na koncie lekkomyślnego kierowcy

Data publikacji 07.08.2017

Blisko promil alkoholu w organizmie miał kierowca fiata zatrzymany do kontroli przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego kaliskiej komendy. Powodem było przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym. W trakcie kontroli okazało się, że 43-latek wsiadł za kierownicę pomimo orzeczonego, 5-letniego zakazu prowadzenia pojazdów.

5 sierpnia, policjanci z kaliskiej drogówki w miejscowości Ostrów Kaliski zatrzymali do kontroli pojazd poruszający się z nadmierną prędkością. Urządzenie pomiarowe wykazało, że kierowca fiata, w terenie zabudowanym jechał z prędkością 75 km/h, a wiec przekroczył dozwoloną prędkość o 25 km/h. Podczas kontroli okazało się, że kierujący pojazdem, 43-letni mieszkaniec powiatu ostrzeszowskiego nie posiada dokumentu prawa jazdy. Sprawdzenia w policyjnych systemach wykazały, że mężczyzna nie powinien w ogóle wsiadać za kierownicę. Wcześniej, wobec kierowcy sąd orzekł 5-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Jednak przekroczenie dozwolonej prędkości oraz złamanie sądowego zakazu nie były jedynymi przewinieniami 43-latka. Okazało się, że kierujący fiatem jest pijany. Badanie na zawartość alkoholu wykazało w jego organizmie blisko promil alkoholu.

Wkrótce materiały powyższej sprawy trafią do sądu, który zadecyduje o wysokości kary oraz terminie odzyskania uprawnień przez kierującego.

Przypominamy, że 1 czerwca br. weszły w życie nowe przepisy, które zaostrzyły kary za niektóre przestępstwa i wykroczenia drogowe. Jednym z nich było podniesienie wymiaru kary dla osób, łamiących sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Jeśli podczas kontroli drogowej policjanci ujawnią taki przypadek, lekkomyślny kierowca może zostać skazany nawet na pięć lat więzienia. Dotychczas kodeks karny przewidywał za to przestępstwo karę do trzech lat pozbawienia wolności.