Maszyny rolnicze na drogach - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

Maszyny rolnicze na drogach

Data publikacji 07.08.2017

Wakacje to nie tylko czas wypoczynku, to również okres wzmożonych prac polowych związanych z ruchem maszyn rolniczych na drogach. Dlatego szczególnie teraz apelujemy do wszystkich użytkowników dróg, aby pamiętali, że niestosowanie się do pewnych zasad oraz brak respektowania przepisów może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń.

 

Od pewnego czasu na drogach można zauważyć wzmożony ruch pojazdów rolniczych. Spowodowane jest trwającymi żniwami. Okres prac rolniczych to czas kiedy dochodzi do większej liczby kolizji czy wypadków z udziałem maszyn rolniczych. Dlatego kierowcy powinni stosować zasadę ograniczonego zaufania podczas manewrów np. wyprzedzania czy omijania, tego typu pojazdów. Apelujemy również do właścicieli maszyn rolniczych, aby przed wyjazdem na drogę zadbali o ich właściwy stan techniczny, szczególnie jeśli chodzi o oświetlenie i stan układu hamulcowego. Rolnicy muszą również pamiętać, że poruszanie się takimi maszynami, o często nienormatywnych wymiarach, drogami publicznymi wymaga nie tylko odpowiednich kwalifikacji, ale również doświadczenia oraz umiejętności. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania przepisów i kierowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne.

W miniony weekend, kaliscy policjanci zostali wezwani na miejsce zdarzenia drogowego, w którym uczestniczył ciągnik rolniczy. Do wypadku doszło w sobotę, 5 sierpnia br. w miejscowości Zajączki Bankowe. Na miejscu funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu wstępnie ustalili, że kierujący ciągnikiem rolniczym, 26-letni mieszkaniec gminy Godziesze Wielkie nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierowcy motocykla. W wyniku zdarzenia, kierujący yamahą 24-latek trafił do szpitala. Badanie wykazało, że kierujący obydwu pojazdów byli trzeźwi.

Konsekwencją stworzenia zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, skutkującego realnym i bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia innych osób, było zatrzymanie prawa jazdy kierowcy ciągnika rolniczego. Dokument ten wraz z wnioskiem o ukaranie i orzeczenie środka karnego zostanie wkrótce przesłany do sądu, który podejmie dalsze decyzje w tej sprawie.