Zatrzymani dzięki reakcji świadków - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

Zatrzymani dzięki reakcji świadków

Data publikacji 08.08.2017

Kilkadziesiąt minut zajęło policjantom z Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego zatrzymanie trzech mężczyzn podejrzanych o usiłowanie kradzieży rozbójniczej. Sprawcy najpierw wtargnęli do kiosku i ukradli papierosy, a następnie grozili sprzedawcy, który próbował udaremnić przestępstwo. Szybka interwencja mundurowych była możliwa, dzięki informacjom przekazanym telefonicznie przez świadków zdarzenia.

 

Zaskoczeni błyskawiczną interwencją policjantów, byli sprawcy kradzieży rozbójniczej, do której doszło 4 sierpnia br. na terenie Kalisza. Około godziny 7:30 trzech mężczyzn wtargnęło do jednego z kiosków. Z półek zabrali papierosy. Gdy sprzedawca usiłować powstrzymać napastników, zaczęli mu grozić.

Dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu o całej sytuacji powiadomili świadkowie zdarzenia, których zaniepokoiła obecność agresywnych intruzów w punkcie handlowym. Kilka minut po zgłoszeniu funkcjonariusze z Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego byli już na miejscu. W wyniku szybko podjętej interwencji, zatrzymano dwóch podejrzanych w wieku 28 i 26 lat. Trzeci z napastników, 27-letni kaliszanin zdołał uciec. Został zatrzymany kilkadziesiąt minut później przez policyjnych wywiadowców, u zbiegu ulic Harcerskiej i Dobrzeckiej.

Wszyscy podejrzani trafili do pomieszczeń dla osób zatrzymanych. Po wytrzeźwieniu usłyszeli zarzuty usiłowania dokonania kradzieży rozbójniczej stanowiącej czyn mniejszej wagi. Za to przestępstwo Kodeks Karny przewiduje karę nawet 5 lat pozbawienia wolności. Ponieważ wszyscy zatrzymani dopuścili się czynu w warunkach recydywy, czyli powrotu do przestępstwa, grozi im kara 7,5 roku więzienia.

 

Na szczególne słowa podziękowania zasługuje postawa osób, które zareagowały i powiadomiły Policję o zdarzeniu. To kolejny przykład braku akceptacji mieszkańców na przypadki łamania prawa. Postawa którą zaprezentowali świadkowie tego zdarzenia, zasługuje na uznanie i powinna stanowić wzór dla wszystkich. Zatrzymanie sprawców na gorącym uczynku było możliwe dzięki ich czujności i prawidłowej reakcji.