Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Reaktywowane posterunki funkcjonują już rok

Data publikacji 30.10.2017

„Chcemy, żeby każdy mógł się czuć bezpiecznie, aby każdy miał świadomość tego, że ważne sprawy dla niego może załatwić u siebie, u siebie w gminie, u siebie w okolicy – te słowa wypowiedziała pani Premier Beata Szydło podczas uroczystości otwarcia posterunków Policji na terenie powiatu kaliskiego. Od tamtej chwili minął rok. Posterunki reaktywowane na terenie trzech gmin – Blizanów, Godziesze Wielkie oraz Lisków, bez wątpienia ułatwia lokalnej społeczności bieżący kontakt z funkcjonariuszami. Obecności policjantów na terenie gmin, wpływa też pozytywnie na poczucie bezpieczeństwa lokalnej społeczności.

Łącznie w trzech przywróconych posterunkach Policji na terenie powiatu kaliskiego pełni służbę 19 funkcjonariuszy. Na co dzień prowadzą postępowania w sprawach dotyczących zgłoszonych przestępstw i wykroczeń. W ramach pomocy prawnych przesłuchują świadków, dla innych jednostek oraz wykonują czynności zlecone przez sądy lub prokuratora. Policjanci wyznaczyli stałe dyżury, w których można zastać ich w biurze. To niewątpliwie ułatwia mieszkańcom kontakt z mundurowymi pełniącymi służbę w strukturach posterunku. Katalog spraw z jakimi zgłaszają się obywatele, jest bardzo duży. Od tematów dotyczących ruchu drogowego, przemocy w rodzinie, gróźb karalnych poprzez kwestie związane z zakłócaniem spokoju i porządku publicznego, po tematykę niejednokrotnie wykraczającą poza obowiązki Policji. Komisariaty odwiedzane są również często przez osoby, które chcą sprawdzić swój stan trzeźwości. Mundurowi pochwalają tego typu zachowania, które świadczą o odpowiedzialności osób chcących wsiąść za kierownice pojazdów.

Obecność na posterunku to tylko część policyjnej pracy. Pozostały czas mundurowi starają się spędzać w terenie. Wszystko po to, by mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie. Najważniejszym aspektem służb, jest obsługa bieżących zdarzeń, które wpływają na numer alarmowy 997 lub 112. Obecność policjantów w terenie, diametralnie skraca czas dojazdu na interwencję. Szybkość reakcji na zgłoszenie to jeden z priorytetów, ponieważ może stanowić o skuteczności dalszych działań Policji.

Podczas codziennych służb funkcjonariusze patrolują również podległy teren. Kontrolują nie tylko uczestników ruchu drogowego, ale również podejmują interwencje w stosunku do osób łamiących przepisy dotyczące m.in. zakazu spożywania alkoholu w miejscach zabronionych, zaśmiecania, czy zachowania środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt.

Policjanci pełniący służbą na terenie posterunków monitorują również miejsca zagrożone, czyli te gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń szczególnie uciążliwych dla mieszkańców. Patrolują rejony parków, skwerów, placów zabaw i szkół. W trakcie swoich codziennych służb sprawdzają również zgłoszenia przekazane za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Obecność umundurowanych paroli na ternie gmin ma jeszcze jedno bardzo ważne znaczenie – oddziaływanie prewencyjne na potencjalnych sprawców przestępstw i wykroczeń.

Oczywiście w stałe zadania mundurowych wpisane są również zagadnienia dotyczące profilaktyki społecznej. Spotkania i rozmowy z dziećmi, to jak sami mówią najmilsza część ich pracy.

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony