Dzień Bezpiecznego Internetu - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu

Data publikacji 07.02.2018

Już po raz czternasty obchodzony był „Dzień Bezpiecznego Internetu”, który w tym roku przypadł 6 lutego. Z tej okazji funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej w Rajsku. Podczas prelekcji omówili zagrożenia z jakimi może spotkać się młodzież w świecie wirtualnym oraz przekazali porady jak nie stać się ich ofiarą.

Tegoroczne hasło tego nietypowego dnia brzmiało „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.

W dobie szybkiego postępu technicznego wielu użytkowników sieci, narażonych jest na cyberzagrożenia, dlatego też policjanci apelowali do najmłodszych o rozwagę i szczególną ostrożność podczas poruszania się po cyberprzestrzeni.

Każdy powinien zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa w sieci jeszcze zanim zacznie korzystać z jej zasobów. Należy pamiętać o istniejących zagrożeniach, które często wiążą się z pobieraniem oprogramowania z niepewnych serwerów czy odpowiadaniem na „podejrzaną” pocztę elektroniczną. Najmłodszym użytkownikom Internetu wskazano również na niebezpieczeństwa występujące na portalach społecznościowych, szczególnie podkreślając jak istotna jest ochrona swoich danych osobowych. Niestety osoby poznane przez nas w sieci często mogą zmieniać swoje twarze i podawać się za kogoś zupełnie innego, aby zdobyć nasze zaufanie oraz dążyć do spotkania w realnym świecie. Dzieci zawsze o takiej sytuacji powinny poinformować rodziców lub nauczycieli, a ci także policję.

Niezależnie od swojego wieku należy pamiętać, że w sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszystko co publikujemy i piszemy pozostanie w niej na długi czas. Umieszczane informacje powinny być dobrze przez nas przemyślane. Komentarze pisane na różnych stronach, powinny dobrze świadczyć o jego autorze. Tak jak w codziennym życiu, powinniśmy odnosić się z szacunkiem do innych ludzi, dlatego dbajmy wszyscy o wspólne bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni!