„Świeć Przykładem – bądź widoczny!” - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

„Świeć Przykładem – bądź widoczny!”

Data publikacji 25.09.2020

Używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie. Dlatego 24 września br. została zainaugurowana policyjna akcja informacyjno-edukacyjna pn. „Świeć Przykładem – bądź widoczny!”. Jej główny cel, to uświadomienie pieszym, jak ważne korzystanie z odblasków.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek, zgodnie z którym pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

Kaliscy policjanci również wczoraj zainaugurowali akcję „Świeć Przykładem – bądź widoczny!”. Podczas akcji do rąk niechronionych uczestników ruchu drogowego trafiły kamizelki odblaskowe przekazane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kaliszu. W ten sposób policjanci chcieli przypomnieć pieszym i rowerzystom o tym, jak ważne jest używanie elementów odblaskowych, również na terenie miasta.

Przypominamy! Elementy odblaskowe, to nie tylko kamizelki. Są to również przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, naklejki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.


 

  • Zdjęcie kolorowe. Policjantka ruchu drogowego w umundurowaniu służbowym i kamizelce odblaskowej przekazuje kamizelkę odblaskową dziewczynce. W tle policyjny motocykl.
  • Zdjęcie kolorowe. Policjantka ruchu drogowego w umundurowaniu służbowym i kamizelce odblaskowej przekazuje kamizelkę odblaskową dziewczynce - rowerzystce).
  • Zdjęcie kolorowe. Policjantka ruchu drogowego w umundurowaniu służbowym i kamizelce odblaskowej przekazuje kamizelkę odblaskową rowerzyście.
  • Zdjęcie kolorowe. Policjantka ruchu drogowego w umundurowaniu służbowym i kamizelce odblaskowej przekazuje kamizelkę odblaskową rowerzystce. Na bagażniku roweru, w specjalnie zamontowanym foteliku siedzi mała dziewczynka.