Z życia SEiR Policyjnych w Kaliszu

JUBILEUSZ 35 – LECIE KLUBU TURYTYKI MOTOROWEJ „MOTOMEDYK” XII OGÓLNOPOLSKI RAJD DO MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ TURYSTÓW ZMOTORYZOWANYCH PTTK „ PŁOCK - 2017 r.”

W dniach 01/02 kwietnia 2017 roku odbył się „XII Ogólnopolski Rajd do Miejsc Pamięci Narodowej „ PŁOCK – 2017 r.”. W ramach rajdu obchodzono także jubileusz 35-lecia KTM „MOTOMEDYK” działającego przy PTTK w Płocku. Rajd organizował Klub Turystyki Motorowej PTTK „Motomedyk„ w Płocku oraz Oddział Miejski PTTK w Płocku. Komandorem Rajdu był Józef Wrzeszczyński. W rajdzie uczestniczyło kilkadziesiąt osób z całej Polski.

Celem rajdu było uczczenie 35-lecia Klubu TM „Motomedyk” oraz upamiętnienie Poległych w walkach w Obronie Płocka w I i II wojnie Światowej, w 1920 r.

 

W tym roku po raz pierwszy w rajdzie uczestniczyła także drużyna-załoga Koła PTTK „Z BUTA” przy SEiRP w Kaliszu w składzie: Adam Wojcieszak, Henryk Kubik, Małgorzata Poczekała, Karol Jerczak i Krzysztof Głuszczak.

 

Baza rajdu znajdowała się w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym „MAZOWSZE” w Soczewce k/Płocka.

 

Rozpoczęcie rajdu w dniu 01 kwietnia 2017 roku nastąpiło w Sali Widowiskowej Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke, tam też odbyła się Gala Jubileuszowa z okazji 35 – lecia KTM „Motomedyk ”przy PTTK O/M Płock.

 

Podziwialiśmy też występ młodych tancerzy Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” oraz zwiedzaliśmy Izbę Pamięci. Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" im. Druha Wacława Milke jest najstarszym zespołem dziecięcym w Polsce.

W samo południe pod eskortą Policji nastąpił oficjalny start rajdu. Trasa biegła szlakiem nekropoli płockich i okolicznych miejscowości.

Zaczęliśmy od Cmentarza Prawosławnego przy ul. Norbertańska w Płocku, gdzie nastąpiło także złożenie wieńca i oddanie Czci Założycielowi Zespołu „Dzieci Płocka” Druhowi Wacławowi Milke i Andrzejowi Milke.

Następnie przemieściliśmy się na Cmentarz Garnizonowy, gdzie są pochowani uczestnicy wojen z lat 1914-1918, 1920 i 1939 roku. Cmentarz ten założony został przy końcu XIX przez Rosjan, znajduje się na nim ponad 50 mogił pojedyńczych i mogiły zbiorowe. W pobliżu bramy głównej znajduje się zbiorowa mogiła, w której złożono prochy poległych obrońców Płocka z 1920 roku. Na pamiątkowej płycie znajduje się napis: Bohaterom poległym za wolność Ojczyzny - 18 VIII 1920.

 

Na Cmentarzu Rzymskokatolickim na Radziwiu (obecnie dzielnica Płocka, kiedyś osobna miejscowość) najstarszy nagrobek pochodzi z 1881 roku. Jest to grób małżonków Lajourdie. Jan Marek Lajourdie (1797-1881), inżynier hydrolog, był twórcą mostu łyżwowego, który połączył Płock z Radziwiem w 1037 roku.

 

Zakończenie części rajdowej nastąpiło na Cmentarzu Parafialnym w Soczewce, gdzie znajduje wydzielona kwatera żołnierzy Wojska Polskiego poległych w tych okolicach we wrześniu 1939 roku. Tuż przy poległych żołnierzach września spoczywa pierwszy proboszcz tutejszej parafii - ks. Paweł Kwiatkowski - zamordowany przez niemieckich oprawców.

Po zakończeniu części objazdowej rajdu przyszedł czas na sprawdzian wiedzy czyli test składający się z trzynastu pytań dotyczących historii Płocka oraz z trasy rajdu i cmentarzy a wieczorem oczywiście turystyczne pogaduszki i biesiada .

W dniu 02 kwietnia 2017 roku po śniadaniu ponownie wyjechaliśmy do Płocka i z przewodnikiem zwiedzaliśmy miasto.

Płock – miasto na prawach powatu na Pjezierzu Dobrzyńskimi w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polskic w latach 1079–1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Marwitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, portrzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea. W preambule do Statutu Miasta Płocka użyto nazwy Stołeczne Książęce Miasto Płock. Był miastek krówlewskim Korony Królestwa Polskiego,  w starostwie płockim województwa płockiego w 1784 roku.

Bazylika katedralna wzniesiona została w 1144 roku z fundacji biskupa Aleksandra z Malonne. W Kaplicy Królewskiej znajduje się sarkofag dwóch władców Polski – Władsława Hermana i Bolesława rzywoustego.

Zamek Książęcy z XIV wieku, Muzeum Diecezjalne, które eksponuje najcenniejsze zabytki skarbca takie jak Heram Św. Zygmunta, Kielich Konradowski czy gotyckie monstrancje.

Świątynia Miłosierdzia i mIłości - katedra mariawicka, wybudowana z inicjatywy Marii KOzłowskiej w latach 1911-1914. We wnętrzu świątyni znajduje się pozłacana konfesja, nagrobek Marii Franciszki i biskupów mariawickich.

Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego – najstarsza nieprzerwanie istniejąca szkoła w Polsce. Jej korzenie sięgają 1180 roku, jej popularna nazwa to Małachowianka.

Po obiedzie nastąpiło ogłoszenie wyników wręczenie nagród i pucharów. Po zsumowaniu punktów okazało się, że nasza drużyna zajęła III miejsce w klasyfikacji końcowej rajdu, natomiast w konkursie wiedzy drużyna nasza zajęła II miejsce. A jeśli chodzi o najbardziej wesołą drużynę, to nie daliśmy szans nikomu – przyznano nam pierwszą lokatę.

Zwycięzcy (pierwsza trójka ), otrzymali piękne puchary, dyplomy i nagrody. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w rajdzie, znaczki rajdowe, wlepki do książeczek motorowych oraz nagrody indywidualne.

(Adam Wojcieszak i Henryk Kubik; inf. Wikipedia)

 

 

Powrót na górę strony