Z życia SEiR Policyjnych w Kaliszu

Zimowa wycieczka na Ślężę

sam_7483W dniu 06 luty 2016 roku już po raz XIV odbyła się Zimowa Wycieczka na Ślężę.Organizatorem wycieczki był Klub Turystyki Górskiej „WATRA” Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Oddział Zakładowy WSK PZL-Kalisz.W wycieczce uczestniczyło czworo członków Koła PTTK „Z Buta” przy SEiRP w Kaliszu: Małgorzata Poczekała, Henryk Kubik, Adam Wojcieszak, Maciej Nowak.

Wycieczka była podzielona na dwie części:

1/ przyjazd do Wrocławia i zwiedzanie Afrykarium w ZOO: (obiekt prezentujący życiodajne wody Afryki, został otwarty w dniu 26 października 2014 r. To kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Łącznie znajduje się tu 19 basenów i zbiorników przedstawiających m.in. rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy nilowe, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki. Głębiny Kanału Mozambickiego, gdzie występują rekiny, płaszczki i inne duże ryby pelagiczne można podziwiać z podwodnego, akrylowego tunelu o długości o 18 m. Kolejna ekspozycja poświęcona jest Wybrzeżu Szkieletów w Namibii, gdzie prezentowane są pingwiny przylądkowe (tońce) oraz kotiki afrykańskie. Dżunglę otaczającą rzekę Kongo reprezentują zaś krokodyle i manaty - niezwykłe, roślinożerne ssaki zwane także syrenami).

oraz Hali Stulecia: (niem Jahrhunderthalle, ang. Centennial Hall) – hala widowiskowo-sportowa znajdująca się we Wrocławiu, w dzielnicy Śródmieście, na osiedlu Zalesie, w parku Szczytnickim. Wzniesiona w latach 1911-1913 według projektu Maxa Berga, w stylu ekspresjonistycznym.

W 2006 roku hala została uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. Wpisana do rejestru zabytków w 1962 oraz ponownie w 1977, wraz z zespołem architektonicznym obejmującym m.in. Pawilon Czterech Kopuł, Pergolę i Iglice.

Obecnie Hala i jej okolice są bardzo licznie odwiedzane przez wrocławian i turystów nie tylko ze względu na samą Halę, ale także na bliskość Pergoli z Fontanną Multimedialną, Ogrodem Japońskim oraz ZOO.

2/ przyjazd na Przełęcz Tąpadła (384 m n.p.m. – przełęcz w Masywie Ślęży na Przedgórzu Sudeckim, oddzielająca Ślężę od Raduni. Obecna nazwa przełęczy pochodzi z 1945 roku),

i wejście żółtym szlakiem na górę Ślęza (łac. Monte Silentii XIII w., w latach 1945-1948 Sobótka, niem. Zobtenberg – dokładne tł. Góra Sobótka – najwyższy szczyt Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego, wznoszący się na wysokość 718 m n.p.m. Mimo niewielkiej wysokości bezwzględnej, masyw ma imponujący wygląd ze względu na znaczną wysokość względną (ponad 500 m. Ślęża należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów Polskich i Korony Sudetów).

Na samym szczycie odpoczynek w schronisku PTTK im. Romana Zmorskiego przy szarlotce i grzańcu oraz zwiedzanie obiektów wpisanych na listę zabytków rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa: kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z l. 1851-52, ogrodzenie z murem oporowym, Dom Turystyczny PTTK im. Romana Zamoyskiego, z 1908 r., wspólne zdjęcie i zejście na parking gdzie czekało na wszystkich małe grillowanie przy ciepłej herbacie lub kawie.

 

{galeria}sleza{/galeria}

Powrót na górę strony