Rajd "Kalisz świeci przykładem" - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

Rajd "Kalisz świeci przykładem"

p1110212Po raz drugi mieszkańcy naszego miasta mogli uczestniczyć w rajdzie rolkowo - rowerowy pod hasłem „Kalisz świeci przykładem”. Współorganizatorami imprezy były Policja oraz Urząd Miejski. Głównym celem tego przedsięwzięcia było promowanie zdrowego stylu życia, a także rozpowszechnianie używania odblasków, jako elementu poprawiającego bezpieczeństwo na drodze.

 

 

W sobotni wieczór, 17 września br. pierwsi uczestnicy rajdu, którzy stawili się na „linii startu”, przed wyruszeniem w trasę, otrzymali kamizelki odblaskowe. W ten sposób policjanci i urzędnicy chcieli przypomnieć wszystkim, o tym jak ważnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo po zapadnięciu zmroku są elementy odblaskowe. Jednym z głównych celów imprezy było również, promowanie zdrowego stylu życia oraz zachęcanie do aktywnego, rodzinnego spędzania wolnego czasu.

Punktualnie o 19:30 rolkarze i cykliści wyruszyli na trasę rajdu. Odblaskowy korowód przejechał głównymi ulicami Kalisza. Nad zabezpieczeniem imprezy czuwali funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego, dla których sprawą priorytetową było zapewnienie bezpieczeństwa na trasie oraz minimalizacja utrudnień, na jakie mogli natrafić kierowcy. Trasa rajdu wymagała od organizatorów skutecznego zabezpieczenia, dobrej koordynacji działań i sprawnego reagowania na zmieniające się sytuacje. Niezwykle ważnym elementem było prawidłowe zabezpieczenie dużych, newralgicznych skrzyżowań, podczas przejazdu kolumny rolkarzy i rowerzystów.

Wszyscy uczestnicy wyposażeni w elementy odblaskowe, bezpiecznie dotarli do celu. Impreza miała swój finał na terenie Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Każdy mógł również spróbować przygotowanej przez organizatorów, specjalnie na tą okazję grochówki.

Funkcjonariusze rozmawiając „na mecie” z uczestnikami rajdu zachęcali do korzystania z odblasków. Każdy musi mieć świadomość, że pieszy czy rowerzysta, który porusza się po nieoświetlonej drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny. Nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp, człowiek korzystający z odblasków, poruszający się wzdłuż drogi, czy przechodzący przez jezdnię jest o wiele lepiej widoczny. To, że pieszy czy rowerzysta widzi samochód, nie oznacza, że kierujący dostrzeże niechronionego uczestnika ruchu drogowego.

Na zakończenie uczestnikom rajdu za aktywny udział w imprezie podziękowali Wiceprezydent Miasta Kalisza Pani Karolina Pawliczak oraz Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Kaliszu mł.insp. Andrzej Haraś.

 

{galeria}kaliszsp16{/galeria}