Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pijani wciąż na drogach

Data publikacji 18.01.2011

ruch_drogowOd początku roku kaliscy policjanci, wyeliminowali  z ruchu 43 kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. Kolejny nietrzeźwy dzisiaj tuż po północy kierując citroenem spowodował kolizję drogową na krajowej 25. Badanie kierowcy alkomatem wykazało ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Dzisiaj po północy doszło do zdarzenia drogowego na drodze krajowej nr 25 w miejscowości Stawiszyn. Jak ustalili policjanci kierujący samochodem osobowym m-ki citroen 54-letni mieszkaniec gminy Mycielin zjechał na przeciwległy pas ruchu i czołowo zderzył się z ciężarowym mercedesem. W wyniku wypadku kierowca citroena doznał złamania ręki. Jak wykazały badania stanu trzeźwości kierowca mercedesa był trzeźwy natomiast sprawca kolizji miał w wydychanym powietrzu ponad 2 promile alkoholu. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi mu do 2 lat wiezienia, a za spowodowanie kolizji mandat karny. Kierowcy citroena zatrzymano prawo jazdy.

W ubiegłym roku na kaliskich drogach nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami 6 wypadków drogowych i 57 kolizji. Policjanci zatrzymali 1228 kierowców pod wpływem alkoholu.


Przypominamy przepisy prawa regulujące odpowiedzialność za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości:

Stan po użyciu alkoholu ma miejsce gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5‰ albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. Jest to wykroczenie zagrożone karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 zł. Sąd obligatoryjnie orzeka także środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat.

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. Czyn taki jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, ponadto sąd obowiązkowo zatrzyma prawo jazdy na okres od 1 roku do lat 10 (przy czym jeżeli uprawnienie do kierowania pojazdem zostanie zatrzymane na okres dłuższy niż 1 rok osoba taka musi zdawać ponowny egzamin na prawo jazdy).

Powrót na górę strony