Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Promile za kierownicą

Data publikacji 13.06.2011

ruch_drogowPrzez ostatni weekend kaliscy policjanci, wyeliminowali  z ruchu 17 kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. Kolejnych dwóch zatrzymano wczoraj wcześnie rano. Jeden uszkodził przydrożną latarnię kolejny uderzył w zaparkowany pojazd. Obaj kierowali tym samym samochodem.

Wczoraj w niedzielę tuż po 6.00 dyżurny został powiadomiony najpierw o uszkodzonej latarni na ul. Stawiszyńskiej w Kaliszu a następnie o najechaniu na zaparkowanego citroena na ul. Skarszewskiej. Policjanci w tej drugiej sprawie zatrzymali 28-letniego mężczyznę, który w wydychanym powietrzu miał blisko 2 promile alkoholu. Po zebraniu informacji na temat uszkodzonej latarni rozpytaniu świadków oraz po oględzinach pojazdu sprawcy kolizji z ul. Skarszewskiej okazało się, że ten sam samochód uszkodził latarnię na ul. Stawiszyńskiej. Funkcjonariusze ustalili, że wtedy samochodem kierował 24-letni obecny pasażer peugeota. W wydychanym powietrzu mężczyzna miał promil alkoholu. Obaj odpowiedzą przed sądem za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi im do 2 lat więzienia.

 

Przypominamy przepisy prawa regulujące odpowiedzialność za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości:

Stan po użyciu alkoholu ma miejsce gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5‰ albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. Jest to wykroczenie zagrożone karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 zł. Sąd obligatoryjnie orzeka także środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat.

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. Czyn taki jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, ponadto sąd obowiązkowo zatrzyma prawo jazdy na okres od 1 roku do lat 10 (przy czym jeżeli uprawnienie do kierowania pojazdem zostanie zatrzymane na okres dłuższy niż 1 rok osoba taka musi zdawać ponowny egzamin na prawo jazdy).

Powrót na górę strony