Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwi na drogach

Data publikacji 09.09.2011

kogut2We wrześniu kaliscy policjanci wyeliminowali z ruchu 41 nietrzeźwych kierowców. Od początku roku zatrzymano ich blisko 1000. Wśród tej grupy znajduje się spora liczba nietrzeźwych rowerzystów, którzy stwarzają bardzo duże zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Pijany na rowerze jest większym zagrożeniem niż nietrzeźwy pieszy. Kierujący rowerem porusza się szybciej niż pieszy i zmienia kierunki, przez co jest bardziej nieprzewidywalny. Dlatego też rowerzysta pod wpływem alkoholu stwarza realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dla przykładu można podać nietrzeźwego na rowerze jadącego slalomem, który wjeżdża przed samochód. Kierowca chcąc uniknąć zderzenia wpada w poślizg. Dochodzi do wypadku. Narażone jest życie kierowcy i pasażerów. Dlatego też kaliscy policjanci nie tylko badają stan trzeźwości kierujących pojazdami mechanicznymi ale także rowerzystów. Może trudno sobie to wyobrazić ale rekordzista zatrzymany w tym roku na terenie gminy Brzeziny miał w wydychanym powietrzu blisko 4 promile. W takim stanie jechał na rowerze. Dzięki właściwej reakcji policjantów w tym przypadku nie doszło do tragedii. Pijany rowerzysta to niebezpieczeństwo, które nie jest wiele mniejsze niż pijany kierowca samochodu. Warto pamiętać o tym, że zatrzymany nietrzeźwy rowerzysta ponosi odpowiedzialność prawie taką samą jak nietrzeźwy kierowca samochodu.


Przypominamy przepisy prawa regulujące odpowiedzialność za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości:

Stan po użyciu alkoholu ma miejsce gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5‰ albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. Jest to wykroczenie zagrożone karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 zł. Sąd obligatoryjnie orzeka także środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat.

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. Czyn taki jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, ponadto sąd obowiązkowo zatrzyma prawo jazdy na okres od 1 roku do lat 10 (przy czym jeżeli uprawnienie do kierowania pojazdem zostanie zatrzymane na okres dłuższy niż 1 rok osoba taka musi zdawać ponowny egzamin na prawo jazdy).

Powrót na górę strony