Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pirat drogowy zatrzymany

Data publikacji 09.03.2012

rd_zatrzymanieDo 5 tysięcy złotych grzywny grozi 27-letniemu kierowcy volkswagena, który wczoraj wyprzedzał inny pojazd na skrzyżowaniu, przejściu dla pieszych oraz przekroczył podwójną linię ciągłą. Mężczyzna tuż przed zatrzymaniem jechał przed radiowozem z prędkością 160 km/h. Nie przyjął mandatu gdyż jak oświadczył nie pamięta tego co robił chwilę wcześniej.

Wczoraj przed 23.00 policjanci ruchu drogowego pełniący służbę na drodze wojewódzkiej nr 470 w miejscowości Pólko zauważyli jak kierowca osobowego golfa wyprzedza inny pojazd na oznakowanym skrzyżowaniu oraz przejściu dla pieszych przekraczając podwójną linię ciągłą. Policjanci postanowili zatrzymać kierowcę do kontroli. Mężczyzna pomimo tego że jechał za nim radiowóz poruszał się z prędkością 160 km/h gdzie była dopuszczalna prędkość 90km/h i nie reagował na sygnały pojazdu uprzywilejowanego, które obligowały kierowcę do zatrzymania. Kierowcę golfa zatrzymał inny patrol powiadomiony o sytuacji w miejscowości Skarszew. Kierowcą okazał się 27-letni mieszkaniec gminy Lisków. Za popełnione wykroczenia mundurowi nałożyli na kierowcę mandat karny w wysokości 1000zł oraz 19 punktów karnych. Kierowca odmówił przyjęcia mandatu twierdząc, że nie pamięta by popełniał takie wykroczenia. W tej sytuacji mężczyzna za swój czyn odpowie przed sądem grozi mu grzywna do 5 tysięcy złotych. Jeżeli zebrany materiał dowodowy pozwoli na przedstawienie zarzutu niestosowania się kierowcy do polecenia policjantów nakazującego zatrzymanie pojazdu sąd może również orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Policjanci przypominają:

Policjant umundurowany w warunkach dostatecznej widoczności podaje sygnały tarczą do zatrzymywania pojazdów lub ręką, a w warunkach niedostatecznej widoczności - latarką ze światłem czerwonym albo tarczą do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym lub światłem czerwonym.

Policjant nie umundurowany jest uprawniony do zatrzymania kierującego pojazdem przez całą dobę ale wyłącznie na obszarze zabudowanym i pod warunkiem posługiwania się tarczą do zatrzymywania pojazdów (tzw. lizakiem), a w warunkach niedostatecznej widoczności - latarką ze światłem czerwonym albo tarczą ze światłem odblaskowym lub czerwonym.

Policjant używający pojazdu samochodowego lub śmigłowca może podawać kierującemu pojazdem polecenia do określonego zachowania się za pomocą urządzeń nagłaśniających, sygnalizacyjnych lub świetlnych. W szczególności, jadąc radiowozem za innym pojazdem może dawać kierującemu polecenie do zatrzymania również poprzez krótkotrwałe włączenie niebieskiego światła błyskowego i sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie.

W przypadku podania przez funkcjonariusza sygnału do zatrzymania pojazdu kierujący tym pojazdem jest obowiązany: zatrzymać pojazd, trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać z pojazdu, chyba że zażąda tego kontrolujący, na polecenie kontrolującego, wyłączyć silnik pojazdu, włączyć światła awaryjne. Kierujący pojazdem lub pasażer pojazdu mogą wysiadać z kontrolowanego pojazdu wyłącznie za zezwoleniem kontrolującego.

 



Powrót na górę strony