Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Polemika do artykułu

Data publikacji 03.10.2013

W gazecie „Życie Kalisza” z dnia 2 października bieżącego roku opublikowano artykuł „Kalisz wandalami stoi ?” autorstwa Eweliny Brodnickiej. Dziennikarka zastosowała wiele uogólnień oraz wybiórczo potraktowała informacje przekazane przez policję w tej sprawie. Zawarte w artykule tezy oparte zostały na niezweryfikowanych informacjach dotyczących stanu bezpieczeństwa na terenie miasta Kalisza.

Pierwszym z elementów, który negatywnie rzutuje na wizerunek kaliskich funkcjonariuszy, jest zamieszczone w artykule zdjęcie. Mimo, iż autorka artykułu podała źródło, z którego zaczerpnięto fotografię nie zamieściła informacji o tym, że nie jest to radiowóz kaliskiej policji, a widoczna na fotografii sytuacja nie miała miejsca na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Należy zauważyć, że autorka napiętnowała rzekome działanie funkcjonariuszy Policji, którzy zamiast karać mandatami sprawców wykroczeń witają się z nimi przez podanie dłoni. W odniesieniu do informacji o wskazanym wyżej działaniu policjantów na polecenie Komendanta Miejskiego Policji w Kaliszu podjęto czynności służbowe zmierzające do zweryfikowania wiarygodności opisanego zdarzenia. Mimo podjętych prób,nie uzyskano od autorki artykułu informacji dotyczących szczegółowych okoliczności przedstawionej sytuacji.

Pani Ewelina Brodnicka oparła swoją ocenę stanu bezpieczeństwa na terenie naszego miasta o dane z przeprowadzonej przez redakcję sondy internetowej, której wyniki mają potwierdzać tezę autorki jakoby mieszkańcy nie czuli się bezpiecznie na ulicach Kalisza.

Tymczasem z badań społecznych dotyczących skuteczności działań Policji realizowanych przez CBOS, PBS DGA,TNS OBOP, GfK Polonia oraz 4P Research na zlecenie Komendy Głównej Policji w Warszawie wynika, że ocena kontaktu z wielkopolskimi policjantami wystawiona przez respondentów jest wysoka – dobrze ocenia ją 79,8%. Natomiast ogólna ocena interwencji dobrze jest oceniana przez 59,1% badanych. Jedno z pytań przeprowadzonego badania brzmiało: „Czy czuje się Pan(i) bezpiecznie spacerując w swojej okolicy po zmroku ?” Aż 83,4% Wielkopolan odpowiedziało twierdząco na zadane pytanie. Nie udałoby się osiągnąć tak dobrych wyników oceny społecznej bez dużego spadku przestępczości szczególnie w tych najbardziej uciążliwych społecznie kategoriach takich jak: kradzieże, kradzieże z włamaniem, kradzieże samochodów, rozboje, uszkodzenie mienia, bójki i pobicia czy uszczerbek na zdrowiu.

Na podkreślenie zasługuje również fakt, że kaliska jednostka jest drugą co do wielkości w garnizonie wielkopolskim i również mieszkańcy naszego miasta brali udział w badaniu zleconym przez Komendę Główną Policji.

Przeprowadzona przez redakcję gazety sonda internetowa, na niereprezentatywnej grupie 100 osób wskazuje zasadniczą rozbieżność między uzyskanymi danymi, a wyżej opublikowanymi informacjami.

 Przedstawiona w podtytule artykułu Pani Eweliny Brodnickiej teza „Na ulicach miasta robi się coraz niebezpieczniej, mundurowi nie dają rady” nie jest prawdziwa, a co za tym idzie stanowi nierzetelne źródło informacji. Od początku bieżącego roku kaliscy policjanci na terenie naszego miasta nałożyli ponad 4800 mandatów na sprawców wykroczeń „porządkowych”. Ponadto tylko w miniony weekend zatrzymali 13 sprawców przestępstw oraz 2 poszukiwane osoby. Dodatkowo w ciągu trzydniowych działań, funkcjonariusze skierowali do sądu 11 wniosków o ukaranie sprawców wykroczeń oraz nałożyli 343 mandaty karne. Analiza tylko tych danych jednoznacznie wskazuje, że policjanci stosują represję wobec sprawców czynów zabronionych.

Komendant Miejski Policji w Kaliszu nie będzie odnosić się do przytaczanych w artykule, subiektywnych odczuć właściciela agencji ochrony na temat stanu bezpieczeństwa w mieście, zwłaszcza w zakresie tworzenia się nowych struktur zorganizowanej grupy przestępczej. Policjanci kaliscy posiadają pełną wiedzę na temat istnienia i funkcjonowania grup pseudokibiców. Funkcjonariusze zawsze, szybko i zdecydowanie reagują na wybryki chuligańskie. Świadczy o tym chociażby zatrzymanie grupy 13 pseudokibiców, którzy naruszyli porządek publiczny podczas sportowej imprezy masowej na terenie Stadionu Miejskiego w Kaliszu.

 Rzetelna praca dziennikarska oparta jest przede wszystkim na obiektywnym przedstawianiu zweryfikowanych informacji. Tego obiektywizmu niestety zabrakło w artykule pani Eweliny Brodnickiej.

Powrót na górę strony