Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Komendant Główny Policji wziął udział w debacie o ofiarach przestępstw

Data publikacji 17.03.2014

dsc_2415Nadinsp. Marek Działoszyński Komendant Główny Policji wziął dzisiaj udział w debacie na temat ofiar przestępstw. Debata została zorganizowana przez Komendę Miejską Policji w Kaliszu. W auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Kaliszu pojawiło się prawie czterysta osób aktywnie uczestniczących w dyskusji.

 

W auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Kaliszu odbyła się dzisiaj debata społeczna zorganizowana przez Komendę Miejską Policji w Kaliszu. Była ona poświęcona ofiarom pokrzywdzonym przestępstwem. W debacie wziął udział Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński, Wielkopolski komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, prof. zw. Dr hab. Brunon Hołyst, Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Ryszard Czerniawski, Wicewojewoda Wielkopolski Przemysław Pacia oraz gospodarz spotkania mł. Insp. Mirosław Ścisły Komendant Miejski Policji w Kaliszu.

Na widowni auli uniwersyteckiej zasiadło prawie czterysta osób. Wśród nich pojawili się przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, sędziowie, prokuratorzy i adwokaci. Licznie przyszli przedstawiciele instytucji samorządowych i organizacji pozarządowych. Podczas debaty zasiadali także przedstawiciele uczelni wyższych, nauczyciele kaliskich szkół, wychowawcy młodzieży ze świetlic środowiskowych. Przybyli licznie także mieszkańcy Kalisza i młodzież.

Spotkanie otwierające debatę rozpoczął nadinsp. Marek Działoszyński Komendant Główny Policji. W swoim wystąpieniu podkreślał rolę Policji w kontaktach z osobami pokrzywdzonymi przestępstwem, zwłaszcza przemocą domową. Wyraził przekonanie, że Policja realizując swoje zadania we wszystkich możliwych obszarach, wspólnie z wszystkimi partnerami może ograniczać przestępczość i sprawiać, że poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców będzie wzrastać. Szef polskiej Policji zaprosił wszystkich do aktywnego udziału w debacie, która jest doskonałą okazją do wymiany informacji na temat bezpieczeństwa.

W następnym wystąpieniu mł. insp. Mirosław Ścisły przestawił informację na temat struktury Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu oraz obszaru jej działania. Poinformował zebranych o podstawowych kategoriach przestępstw najczęściej odnotowywanych przez kaliskich policjantów oraz efektach pracy wykrywczej.

Insp. Rafał Batkowski Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu od razu zachęcił uczestników do debaty, do prezentowania poglądów i osobistych doświadczeń. Osoby, które zabierały głos prezentowały bardzo różne sprawy. Przedstawiciel organizacji zrzeszającej właścicieli ogrodów działkowych prosił o częstsze robocze kontakty policjantów z poszczególnymi zarządami ogrodów. Służyć to będzie zwróceniu uwagi na problemy członków tej organizacji. W swoim wystąpieniu przedstawiciel reprezentujący adwokaturę podkreślał rolę szybkiej reakcji policji na zgłoszenie oraz potrzebę usprawnienia działań podczas prowadzenia postępowań przygotowawczych. Pojawiły się z sali głosy dotyczące dobrej współpracy Policji w organizacjami walczącymi o prawa zwierząt. Wiele wystąpień dotknęło także problematyki młodzieży, przestępczości wśród nieletnich i spraw związanych z wychowaniem. Nauczyciele, oraz pedagodzy w swoich głosach prezentowali dobre praktyki w zakresie współpracy z Policją na rzecz bezpieczeństwa dzieci. Szef wielkopolskich policjantów insp. Rafał Batkowski często komentował poszczególne wystąpienia chociażby te dotyczące mediacji i zadośćuczynienia ofiarom pokrzywdzonym przestępstwem, albo dotyczące barier, jakie napotykają pokrzywdzeni w sytuacji zgłaszania sprawy. Podczas spotkania pojawiły się także osoby opowiadające o swoich indywidualnych sprawach, które zostały przyjęte do wiadomości z deklaracją ich wyjaśnienia.

Debatę podsumował prof. dr hab. Brunon Hołyst. W swoim wystąpieniu przede wszystkim powiedział, że jest to pierwsza debata w Polsce, podczas której ofiary przestępstw mogą w tak otwarty sposób dyskutować z policjantami i przedstawicielami wielu instytucji współpracującymi na rzecz bezpieczeństwa. Wyjaśniał, że przez wiele lat głównym przedmiotem zainteresowania organów ścigania był przestępca i czyn, który popełnił. Rola ofiary często była marginalizowana. Prof. Hołyst zauważy jednocześnie, że obecnie następuje jakościowa odmiana i rola ofiar przestępstw, pomoc dla nich jest coraz częściej stawiana na należytym miejscu. W swoim wystąpieniu podziękował Komendantowi Głównemu Policji za debatę, która w jego ocenie jest ważnym krokiem do niesienia właściwego wsparcia pokrzywdzonym przez przestępstwa ale także wzrostu zaufania do Policji.

Debata społeczna na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza poprzedzona była indywidualnymi konsultacjami adresowanymi do ofiar przestępstw. W konsultacjach brali udział policjanci, prokuratorzy, a także sędziowie. Ponadto uczestnikom debaty policjanci rozdali kilkaset ankiet. Na podstawie zebranych spostrzeżeń, informacji i wniosków zostanie sporządzony szczegółowy raport. Będzie on przedstawiony na specjalnej konferencji w połowie tego roku. Raport i podsumowanie przedsięwzięć związanych z organizowanymi debatami zostanie do Komendy Głównej Policji, ze wskazaniem możliwości wykorzystania wypracowanych wniosków przez inne jednostki Policji.

{galeria}KGP{/galeria}


Powrót na górę strony