Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne Życie Seniorów

Data publikacji 24.10.2014

obraz11_039Wczoraj przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Izby Aptekarskiej spotkali się z kaliskimi seniorami. Konferencja została zorganizowana przez Komendę Miejską Policji w Kaliszu w ramach programu „Bezpieczne Życie Seniorów”, którego głównym celem jest ochrona ludzi starszych oraz promocja zdrowego i bezpiecznego stylu życia wśród seniorów.

 

Seniorzy to grupa ludzi, która powinna być otoczona szczególną ochroną. Osobom starszym należy się szacunek i bezinteresowna pomoc. Niestety coraz częściej zdarza się, że przestępcy wykorzystują ich łatwowierność, uczciwość oraz niestety - naiwność ludzką. W bezduszny sposób odbierają to, na co przez całe życie pracowali i bez skrupułów pozbawiają oszczędności. Aby przeciwdziałać tego typu zdarzeniom, wczoraj w Auli Collegium Novum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu, ponad 200 słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchało cyklu wykładów na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Jako pierwszy wystąpił przedstawiciel KMP w Kaliszu, który omówił ostatnie przypadki przestępstw, gdzie pokrzywdzonymi były osoby starsze. Policjant Wydziału Prewencji kaliskiej jednostki radził również, co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustów i jak należy postępować w takich sytuacjach. Funkcjonariusz tłumaczył wszystkim zebranym, aby w sytuacjach, gdy mają podejrzenia co do tożsamości osoby, która zapukała do ich drzwi nie wahali się zadzwonić na numer alarmowy 997 lub 112.

Kolejnym prelegentem był przedstawiciel Kaliskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, który omówił prawidłowe sposoby przechowywania leków, różnice pomiędzy suplementami diety, a lekarstwami, a także zagadnienie polipragmazji czyli zażywania przez chorego wielu leków jednocześnie. Farmaceuta przestrzegał również seniorów przed kupowaniem leków na targowiskach i bazarach, ponieważ nigdy nie wiadomo jaki jest faktyczny skład chemiczny zakupionego lekarstwa. W skrajnych przypadkach może on stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Pracownice Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przekazały zebranym informacje na temat badań profilaktycznych, konsekwencji wynikających z palenia,szczepień, profilaktyki upadków i obrażeń, a także zatruć pokarmowych. Dużą część wykładu, przedstawicielki sanepidu poświeciły na przekazanie seniorom zasad zdrowego żywienia.

Jako ostatni głos zabrał funkcjonariusz Straży Pożarnej, który omówił zagrożenia wynikające z zatrucia tlenkiem węgla potocznie zwanego czadem. Strażak przypomniał również wszystkim zgromadzonym, jak ważnym elementem codziennego życia jest dbałość o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Organizatorem konferencji była Komenda Miejska Policji w Kaliszu.

{galeria}bsenior{/galeria}

 

Powrót na górę strony