Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zagrożenia cyberprzestrzeni

Data publikacji 11.03.2015

obraz11_017"Środowisko społeczno-wychowawcze wobec zagrożeń cyberprzestrzeni i świata wirtualnego" to temat konferencji, którą patronatem honorowym objął Komendant Miejski Policji w Kaliszu mł. insp. Mirosław Ścisły. Spotkanie dla nauczycieli, rodziców oraz przedstawicieli instytucji samorządowych odbyło się w poniedziałek, 9 marca w gościnnych murach hotelu Kristoff w Łaszkowie.

 

 

Konferencję składała się z dwóch części. W godzinach dopołudniowych odbyły się warsztaty dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych oraz gimnazjalistów. Zajęcia zorganizowano w Zespole Szkół w Piotrowie. Uczestniczyło w nich blisko 350 uczniów z terenu gminy Blizanów W trakcie prezentacji dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie korzystać z sieci, jak reagować na internetowe zagrożenia i w jaki sposób ich unikać. Uczniowie dowiedzieli się, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

Druga części konferencji została zorganizowana w hotelu Kristoff w Łaszkowie. Uczestniczyli w niej : Komendant Miejski Policji w Kaliszu mł. insp. Mirosław Ścisły, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Wójt Gminy Blizanów Sławomir Musioł, a także nauczyciele, pedagodzy, rodzice oraz przedstawiciele instytucji i organizacji zaangażowanych w promocję działań z zakresu bezpieczeństwa.

Tematykę zagrożeń powodowanych przez cyberprzestrzeń, a szczególnie uzależnień omówili prof. dr hab. Józef Bednarek oraz dr Anna Andrzejewska. Wykładowcy Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie mówili o przyczynach oraz skutkach uzależnienia od komputera i internetu, które określane są mianem infoholizmu. Poruszyli również temat cyberprzemocy czyli prześladowania, zastraszania, nękania i wyśmiewania innych osób za pomocą technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Specjalizujący się w tematyce cyberprzestępczości, funkcjonariusz Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą kaliskiej komendy, omówił tematykę pułapek, które czyhają na użytkowników internetu. Podał również przykłady najczęstszych przestępstw, do których dochodzi za pośrednictwem sieci takich jak: stalking, włamania na konta oraz oszustwa podczas zakupów dokonywanych drogą internetową.

{galeria}cyberswiat{/galeria}



Powrót na górę strony