Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wymiana doświadczeń polskich i niemieckich techników kryminalistyki

Data publikacji 18.09.2015

a.trenklerAsp.szt. Andrzej Trenkler, kierownik ogniwa techniki kryminalistycznej Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu jako jeden z dwóch funkcjonariuszy z Wielkopolski uczestniczył w szkoleniu „Ślady kryminalistyczne na miejscu zdarzenia” w Krajowym Urzędzie Kryminalnym (LKA) Landu Dolna Saksonia w Hanowerze. Spotkanie odbyło się w ramach „Projektu wymiany najlepszych doświadczeń”. Był to już kolejny etap współpracy uzgodnionej pomiędzy Prezydentem Prezydium Policji MSW Landu Dolnej Saksonii Uwe Biniasem a Wielkopolskim Komendantem Wojewódzkim Policji w Poznaniu insp. Rafałem Batkowskim.

 
 
Od 8 do 11 września br. dwóch techników kryminalistyki z Poznania i z Kalisza szkoliło się w Krajowym Urzędzie Kryminalnym (LKA) Landu Dolna Saksonia w Hanowerze. Kaliski funkcjonariusz asp.szt. Andrzej Trenkler uczestniczący w szkoleniu, jest policjantem od blisko 26 lat. Od początku związany jest kaliską komendą. Na stanowisku technika kryminalistyki Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KMP w Kaliszu pracuje właściwie od początku swojej służby. To właśnie dzięki dużemu doświadczeniu oraz wiedzy teoretycznej został skierowany przez Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu na kurs. Celem podróży wielkopolskich policjantów do Niemiec była wymiana wiedzy oraz doświadczeń na temat ujawniania i zabezpieczania śladów kryminalistycznych na miejscu zdarzenia.

Rozpoczynając szkolenie wielkopolscy policjanci poznali strukturę i zakres działania Instytutu Techniki Kryminalistycznej wchodzącego w skład Krajowego Urzędu Kryminalnego (LKA) Landu Dolna Saksonia w Hanowerze. Następnie Dr Christiana Vidal omówiła prezentację dotyczącą produkcji narkotyków z uwzględnieniem sposobów zabezpieczania oraz pobierania próbek do badań. Kolejny dzień poświęcony został daktyloskopii. Policjanci dzielili się wiedzą z zakresu ujawniania i zabezpieczania śladów daktyloskopijnych w warunkach laboratorium.

Ciekawym doświadczeniem była wizyta w specjalistycznej jednostce techniki kryminalistycznej, gdzie niemieccy funkcjonariusze zaprezentowali sprzęt wykorzystywany przez nich w codziennej pracy. Pokazali m.in. jak w swoich działaniach wykorzystują kamerę sferyczną. Ostatni dzień szkolenia odbył się w pracowni badającej mikroślady, wyposażonej w specjalistyczne maszyny.

Spotkanie było możliwe dzięki „Projektowi wymiany najlepszych doświadczeń”, który uzgodniony został w ubiegłym roku pomiędzy Prezydentem Prezydium Policji MSW Landu Dolnej Saksonii Uwe Biniasem a Wielkopolskim Komendantem Wojewódzkim Policji w Poznaniu insp. Rafałem Batkowskim. Projekt przewiduje współpracę policjantów na wielu płaszczyznach.
 
{galeria}technicy{/galeria}

Powrót na górę strony