Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Alkohol tylko dla pełnoletnich

Data publikacji 06.10.2015

alkohol_nieletniKażda odpowiedzialny handlowiec powinien mieć świadomość, że sprzedaż alkoholu osobom nieletnim może skończyć się fatalnymi konsekwencjami dla nich samych, ale nie tylko. Odmawiając sprzedaży alkoholu osobom, które nie ukończyły 18-go roku życia sprzedawca postępuje zgodnie z prawem i nie ryzykuje utraty koncesji oraz kary grzywny. Niestety policjanci, szczególnie zajmujący się problematyką nieletnich, nadal mają kontakt z pijaną młodzieżą. Pod koniec września kaliscy stróże prawa interweniowali wobec nieodpowiedzialnej sprzedawczyni, która sprzedała alkohol 17-latkowi.

 

Funkcjonariusze Zespołu ds. Nieletnich podczas pełnienia służby zauważyli nastolatka, którego zachowanie wskazywało na to, że może znajdować się pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze już po wstępnej rozmowie z małoletnimi ustalili, że wypił tego dnia piwo. 17-latek wyjaśnił policjantom, gdzie zakupił alkohol. W trakcie dalszych czynności wyjaśniło się, że nastolatek posiada tzw. „dowód tymczasowy”, który zgodnie z obowiązującymi przepisami może otrzymać osoba, która ukończyła 13 rok życia. Na pierwszy rzut oka dokument ten nie różni się od dowodu osobistego, który posiadają osoby pełnoletnie. Policjanci ustalili, że sprzedawczyni poprosiła kupującego o pokazanie dowodu osobistego. Kobieta nie sprawdziła jednak daty urodzenia znajdującej się na dokumencie i w ten sposób sprzedała piwo osobie nieletniej.

Całe zdarzenie zarejestrowała kamera monitoringu. 49-letnia kaliszanka usłyszała zarzut sprzedaży alkoholu osobie niepełnoletniej. Za swój czyn odpowie przed Sądem, grozi jej kara grzywny.

O fakcie wykrycia przez Policję sprzedaży alkoholu osobom nieletnim, zawsze powiadamiany jest organ wydający zezwolenie na obrót alkoholem. W związku z tym, karę może ponieść również przedsiębiorca prowadzący punkt handlowy. Grozi mu utrata koncesji na sprzedaż alkoholu.

 

Po raz kolejny przypominamy, że określenie wieku młodej osoby „na oko” jest bardzo trudne. W przypadku najmniejszych wątpliwości sprzedawca ma nie tylko prawo, ale i obowiązek poprosić klienta o okazanie dowodu tożsamości i sprawdzenie zawartych w nim danych. Taka reakcja świadczy nie tylko o przestrzeganiu obowiązującego prawa, ale również o odpowiedzialności za siebie i innych.


Powrót na górę strony