Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne Święta

Data publikacji 23.12.2015
bus_bok2Święta Bożego Narodzenia to czas, który zgodnie z tradycją obchodzimy w większości w gronie rodzinnym. Coraz popularniejszą formą spędzania Świąt są kilkudniowe wyjazdy, połączone z wypoczynkiem. Obie te formy wiążą się zazwyczaj z pokonaniem samochodami dużych odległości, nawet kilkusetkilometrowych. Siadając za kierownicę należy bezwzględnie pamiętać zarówno o własnym bezpieczeństwie, ale także o bezpieczeństwie przewożonych pasażerów.

Apelujemy o rozważną jazdę - aby ten świąteczny czas był czasem wypoczynku, radości i uśmiechu, aby nie został przerwany drogową tragedią, aby przy świątecznym stole nikogo nie zabrakło.

JAD¡C PRZEWIDUJ - JEDŹ CZYTELNIE !

Przedstawiamy Państwu kilka prostych wskazówek, których stosowanie pomoże bezpiecznie dojechać do celu:

Przed wyjazdem:

- sprawdzić stan techniczny swojego samochodu (skontroluj ogumienie - łącznie z ciśnieniem w kołach, sprawdź oświetlenie, skontroluj i ewentualnie uzupełnij poziom oleju, płynu chłodniczego i płynu do spryskiwaczy, skontroluj stan gum w wycieraczkach szyb),

- zadbaj o czystość szyb - także bocznych, aby zapewnić sobie maksimum widoczności,

- zadbaj o prawidłowe ustawienie nawiewów w samochodzie, aby nie dopuścić do zaparowywania szyb,

- zabezpiecz przewożony bagaż przed przemieszczeniem; nie pozostawiaj nieprzymocowanych przedmiotów w przedziale pasażerskim,

- gdy wyjeżdżasz w góry lub w rejony rzadko uczęszczane zabierz ze sobą łańcuchy przeciwpoślizgowe, których używanie na niektórych górskich drogach może być obowiązkowe,

- zaplanuj podróż - wybieraj drogi główne, które są odśnieżane w pierwszej kolejności,

- wypocznij przed podróżą

Podczas podróży:

- zadbaj, aby każda przewożona osoba miała zapięte pasy bezpieczeństwa,
a dzieci przewożone były zgodnie z obowiązującymi przepisami - w fotelikach ochronnych lub innych urządzeniach do przewożenia dzieci,

- zadbaj o prawidłową wentylację wnętrza,

- pokonując długie dystanse organizuj postoje; nawet kilkuminutowa przerwa w podróży bardzo korzystnie wpływa na poprawę koncentracji i pozwala z „nową" energią ruszyć w dalszą drogę,

- bezwzględnie dostosuj prędkość do panujących warunków drogowych - nawet droga wyglądająca na „czarną" może okazać się bardzo śliska,

- JEDŹ CZYTELNIE - tzn. używaj kierunkowskazów zawczasu, sygnalizując swój zamiar, a nie już wykonywany manewr,

- JAD¡C PRZEWIDUJ - przewiduj to co może Cię za chwilę spotkać; stosuj zasadę ograniczonego zaufania,

- w razie awarii oznakuj samochód - włącz światła awaryjne, wystaw trójkąt ostrzegawczy; zadbaj o swoje bezpieczeństwo - załóż kamizelkę odblaskową,

Lepiej spóźnić się na spotkanie z rodziną niż w ogóle na nie dojechać.

Będąc pieszym:

- idąc wzdłuż drogi przy której nie ma chodnika, idź lewym poboczem, a jeśli nie ma pobocza - idź przy lewej krawędzi jezdni,

- zadbaj o swoją widoczność - załóż na odzież elementy odblaskowe:  kamizelkę, opaskę, przywieszki, itp. lub wyposaż się w latarkę - aby inni użytkownicy mogli Cię wcześnie dostrzec z dużej  odległości, co da im czas na właściwą reakcję.

Poniżej wyciąg z Ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Art. 11.
1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

2. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

3. Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.

4. Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

4a. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Tak było w roku ubiegłym w Wielkopolsce:

24-28 grudnia 2014 r.                     31 grudnia 2014 r.- 04 stycznia 2015 r.

wypadki - 18                                                                   wypadki - 27
zabici - 1                                                                           zabici - 2
ranni - 27                                                                           ranni - 32
kolizje - 243                                                                     kolizje - 271


Zakaz ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton ( z wyłączeniem autobusów) będzie obowiązywał:

                               25 grudnia 2015 r. w godz. 8:00-22:00

                               26 grudnia 2015 r. w godz. 8:00-22:00

                               01 stycznia 2016 r. w godz. 8:00-22:00

Po raz kolejny apelujemy do pieszych:

Nie wstydźcie się być widoczni - nie wstydźcie się być bezpieczni. Noście elementy odblaskowe - nie dajcie się zabić.

 Ostrzegamy przed włamaniami

 Złodziej typując mieszkanie, które chce okraść zbiera wcześniej informacje o majątku właścicieli. Próbuje również określić w jakich godzinach mieszkańcy wychodzą z domu oraz o tym jakie mają przyzwyczajenia. Zdarzają się również sytuacje, że przestępcy wykorzystują nadarzającą się okazję - niezamknięte na klucz drzwi czy uchylone okna. Szczególnie w okresie świątecznym apelujemy o rozsądek i rozwagę w tej kwestii. Pamiętajmy, że każde nawet najmniejsze zabezpieczenie jest utrudnieniem dla włamywaczy i utrudnia im zrealizowanie swoich zamiarów.

 

Tak więc:

  1. Zawsze zamykaj za sobą drzwi domofonu. Nie jest to co prawda urządzenie doskonałe, ale dla złodzieja to pierwsza przeszkoda do pokonania i pierwsza bariera do ochrony Twojego mieszkania.

  2. Po zmroku zasłaniaj okna, nawet gdy mieszkasz na wyższych piętrach. Włamanie z reguły poprzedza obserwacja mieszkania z zewnątrz. Odsłonięte okna pozwalają poznać jego rozkład i ustalić miejsca, w których znajdują się wartościowe przedmioty.

  3. Nigdy nie zostawiaj kluczy, w "umówionym" miejscu (np. pod wycieraczką czy na parapecie za doniczką). Ich znalezienie nie sprawi złodziejowi żadnych trudności.

  4. Nie wkładaj w drzwi kartek informujących, gdzie jesteś i o której wrócisz. Znajomy może nie przyjść, a złodziej wie ile ma czasu na włamanie.

  5. Gdy musisz na chwilę wyjść, zostaw w kuchni włączone radio - stwarza to pozory, że mieszkanie "żyje". Strata prądu niewielka, a głos może złodzieja zmylić.

  6. Gdy wyjeżdżasz na kilka dni, zostaw znajomym kluczyk do skrzynki pocztowej. Zalegająca korespondencja sygnalizuje, że w mieszkaniu nikogo nie ma. Poproś też sąsiadów, aby zbierali ulotki spod drzwi.

  7. Niech osoba zaufana wpada wieczorami i zapala światła. Jeśli nie masz zaprzyjaźnionej osoby, zainstaluj urządzenie zapalające światło z nadejściem zmroku.

  8. Do remontu mieszkania czy naprawy sprzętu zamawiaj wyłącznie ekipy polecone przez przyjaciół.

  9. Gdy zgubisz klucze, natychmiast wymień lub dodaj jeszcze jeden zamek. Może wcale ich nie zgubiłaś, tylko zostały, Ci skradzione?

  10. Nie opowiadaj w osiedlowym sklepiku, że właśnie wyjeżdżasz na wakacje. O wiele bezpieczniej jest podzielić się wrażeniami po powrocie.

  11. Nie chwal się, że kupiłeś np. córce czy synowi nowy laptop. Nie mów, że sprzedałaś samochód i nie wiesz, w co zainwestować pieniądze.

  12. Nie dawaj kluczy dzieciom. Gdy dziecko idzie do szkoły, niech je zostawi u zaprzyjaźnionych sąsiadów. Nie haftuj na sweterkach imion dziecka. Kiedy złodziej zwróci się do malucha po imieniu, osłabi to jego czujność.

  13. Nie trzymaj wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Nie chowaj też pieniędzy do opakowań po cukrze czy mące, pod doniczkami lub w zamrażalniku. Te miejsca są złodziejom doskonale znane. Natomiast dobre są wszelkie rozwiązania nietypowe - nie dziel się jednak tym "odkryciem" ze swoimi sąsiadami.

  14. Gdy zorientujesz się, że ktoś obcy był w mieszkaniu, natychmiast zawiadom Policję. Nic nie ruszaj, nie zamykaj okien, nie sprzątaj. Zawiadom też Policję, gdy zaniepokoją Cię np. odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów.

PAMIÊTAJ! Nie ma lepszego zabezpieczenia Twojego mieszkania niż dobry sąsiad. Niech Cię nie irytuje, kiedy otwiera drzwi, gdy do Ciebie przychodzą goście. Możesz być pewien, że jeśli przyjdzie złodziej, sąsiad nie zapomni uchylić drzwi. Sam też interesuj się osobami obcymi będącymi na klatce schodowej np. zapytaj kogo szukają.

  NIE DAJ SIÊ KIESZONKOWCOM !!!

 

Okres przedświąteczny to między innymi czas zakupów zarówno w sklepach znajdujących w pobliżu naszego miejsca zamieszkania jak i w dużych centrach handlowych. Zwiększony napływ klientów do sklepów, zakupy w gorączkowej atmosferze, nieraz przy udziale wszystkich członków rodziny, w tym również małych dzieci - wszystko to powoduje, że pochłonięci zakupami często zapominamy o podstawowych, nawet tych najprostszych zasadach bezpieczeństwa.


Złodzieje kieszonkowi wykorzystują do kradzieży m.in. miejsca, w których występuje duże natężenie ruchu i ścisk. Działają w zatłoczonych miejscach; w centrach handlowych, autobusach, tramwajach na osiedlowych targowiskach. Ich łupem padają portfele, torebki, saszetki, telefony komórkowe oraz dokumenty. Bardzo ważnym jest, abyśmy podczas pobytu w centrach handlowych lub środkach komunikacji miejskiej pilnowali swoich kieszeni i podręcznych przedmiotów



Kradzieże kieszonkowe są specyficznym rodzajem przestępczości, bardzo trudnym do zauważenia przez osoby postronne. Sam pokrzywdzony często po pewnym czasie stwierdza, że został okradziony. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i nie popełniać błędów, które w ciągu kilku sekund bezlitośnie wykorzystują kieszonkowcy.
 
 
 Ostrzegamy przed oszustami !
 
 
 

Kaliscy policjanci apelują do młodego pokolenia. Ostrzeżcie swoich rodziców i dziadków przed oszustami, którzy tylko czyhają na ich emerytury i renty. W ostatnich dniach na terenie kraju Policja przyjmuje zgłoszenia od osób, które padły ofiarą różnego rodzaju oszustów. Wykorzystują oni naszą dobroć i nieuwagę. W ciągu kilku chwil potrafią pozbawić ludzi wszystkich oszczędności.

 

Najbardziej znanym sposobem jest metoda „na wnuczka”, czy „na policjanta”. Polega na tym, że dzwoni do nas nieznana osoba podająca się za członka rodziny i w dramatycznych słowach prosi o pożyczenie pieniędzy. Potrzebuje ich w związku z różnymi zdarzeniami losowymi, których padła ofiarą. W trakcie rozmowy słuchawkę przejmuje osoba podająca się za policjanta bądź też policjantkę i stara się uwiarygodnić całą sytuację starając się przekonać seniora do wydania pieniędzy. Po takiej rozmowie telefonicznej, do naszych drzwi puka znajomy naszego krewnego lub poszywający się za policjanta i odbiera pieniądze. Dopiero po czasie okazuje się, że nikt z naszych bliskich tak naprawdę do nas nie dzwonił.

Inny sposób, który stosują oszuści polega na tym, że do naszego mieszkania przychodzi nieznana osoba, która pod różnymi pozorami próbuje wejść do środka. Prosi nas np. o szklankę wody, mleko dla dziecka lub inne rzeczy, które wymagają od nas wpuszczenia takiego człowieka do mieszkania. Podczas gdy my zajmujemy się gościem, jego wspólnik również wchodzi do środka i kradnie pieniądze lub inne wartościowe przedmioty.

Pamiętajmy, że oszuści bez żadnych skrupułów wykorzystują naszą chęć niesienia pomocy. Nie wpuszczajmy obcych osób do mieszkania, nie ufajmy obcym, którzy pojawiają się nagle i chcą nas wyręczać oraz nie kupujmy żadnych przedmiotów od postronnych osób na ulicy jeśli nie wiemy skąd te przedmioty pochodzą.

O każdej próbie takiego wyłudzenia pieniędzy czy innego działania na szkodę starszej osoby należy natychmiast powiadomić Policję dzwoniąc na numer 997.

 

Powrót na górę strony