Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Z dyrektorami i pracownikami oświaty z południowej wielkopolski o terroryzmie

Data publikacji 05.04.2016
dsc_3101Blisko 1400 pracowników oświaty z południowej Wielkopolski zostało przeszkolonych w ramach opracowanej przez Komendę Główną Policji „Ramowej koncepcji realizacji szkoleń dla dyrektorów oraz pracowników oświatowych dotyczących zasad postępowania w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym”. Szkolenia trwały trzy dni i przeprowadzone zostały w gościnnych murach Gimnazjum nr 9 w Kaliszu oraz Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Organizatorami szkolenia był Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Kuratorium Oświaty oraz Policja. Pierwsze szkolenie przeprowadzone zostało na terenie Gimnazjum nr 9 w Kaliszu przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Pozostałe odbyły się na terenie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, a prowadzili je funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji Kaliszu oraz Komendy Powiatowej Policji w Kole.

Pomysł przeszkolenia nauczycieli w całej Polsce na tak dużą skalę narodził się w Komendzie Głównej Policji, gdzie została opracowana „Ramowa koncepcja realizacji szkoleń dla dyrektorów oraz pracowników oświatowych dotyczących zasad postępowania w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym”, która została zaakceptowana przez Zastępcę Komendanta Głównego Policji.

W planie szkolenia poza omówieniem wymienionej koncepcji przez funkcjonariusza Zespołu Profilaktyki Społecznej znalazł się wykład na temat zachowania w sytuacji stania się zakładnikiem. W tym zakresie swoją wiedzą podzielił się policjant Nieetatowego Zespołu ds. Negocjacji Policyjnych. Zaproszonym gościom przedstawione zostały również zasady postępowania w przypadku uzyskania informacji o podłożeniu urządzenia wybuchowego, które omówił funkcjonariusz Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko – Pirotechnicznego.

Podczas szkolenia zostały poruszone również inne problemy dotyczące profilaktyki społecznej – wpływ substancji psychoaktywnych na zachowanie człowieka jak również zagrożenia cyberprzestrzeni. Uczestnicy spotkań mieli niepowtarzalną okazję obejrzenia przedmiotów znajdujących się w „walizce profilaktycznej”. We wnętrzu tego nietypowego kufra, umieszczono przedmioty, które pozornie przypominają rzeczy codziennego użytku, jednak służą do przechowywania, przygotowywania i spożywania środków odurzających.

Niejednokrotnie zastanawiamy się, czy na naszym terenie występuje zagrożenie terrorystyczne i czy tego typu szkolenia są potrzebne? Doniesienia medialne z całego świata pokazują, że zazwyczaj ataki terrorystyczne są zaskoczeniem dla społeczeństwa, dlatego instruktaże przekazywane podczas tego typu spotkań mogą przyczynić się do podniesienia świadomości w tym zakresie szczególnie tych osób, które na co dzień mają pod opieką nasze dzieci.

{galeria}terroryzm{/galeria}


Powrót na górę strony