Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowa koncepcja służby dzielnicowego

Data publikacji 11.10.2016

dzielnicowybnGłówne z założeń programu „Dzielnicowy bliżej nas”, to zwiększenie liczby dzielnicowych, rozszerzenie ich kompetencji w kształtowaniu codziennej służby oraz bliższy kontakt z mieszkańcami. Jest to trzeci program z pakietu zmian wprowadzanych w Policji. Pozostałe z programów MSWiA dotyczą przywracania zlikwidowanych posterunków oraz Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

 

Założeniem programu „Dzielnicowy bliżej nas” jest wzmocnienie roli dzielnicowego i wyjście policjantów zza biurek. Poprzez wdrożenie zaproponowanych rozwiązań przewiduje się, że dzielnicowy docelowo będzie co najmniej 75% czasu służby spędzał w obchodzie, a tym samym zapewniona zostanie jego stała i przewidywalna obecność w przydzielonym rejonie, co z pewnością wpłynie na usprawnienie kontaktów ze społeczeństwem. Policjanci pierwszego kontaktu jak nazywa się dzielnicowych, zostaną odciążeni od innych zadań, otrzymają także lepsze narzędzia, które wpłyną na poprawę jakości ich pracy oraz usprawnią kontakt z obywatelami. Zmieni się również system ich oceniania, nadzoru, a także schemat oceny kompetencji dzielnicowych.

Program przewiduje także nowe formuły szkolenia dla dzielnicowych. Kładą one nacisk na kształcenie umiejętności wzmacniających kontakt ze społeczeństwem – komunikatywność, nawiązywanie relacji, czy cierpliwość i odporność na stres.

Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk podpisał już nowe zarządzenie w sprawie metod i form wykonywania zadań przez dzielnicowych i przez kierowników rewirów dzielnicowych. Zostały w nim uwzględnione oczekiwania zgłaszane przez poszczególne garnizony.

Program „Dzielnicowy bliżej nas” został poprzedzony pilotażem przeprowadzonym w Katowicach.

Powrót na górę strony