Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spotkanie w Klubie Seniora Osiedla Dobrzec

Data publikacji 14.12.2016

Dzielnicowi Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu byli współorganizatorami spotkania w Klubie Seniora Osiedla Dobrzec. Działania funkcjonariuszy wsparli uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, którzy przygotowali krótkie scenki dotyczące oszustw metodą „na policjanta” oraz „pracowników wodociągów”. Na zakończenie przedstawiciele Stowarzyszenia „Sieć Bezpieczeństwa” przekazali wszystkim uczestnikom spotkania poradniki „Bezpieczny Senior”, natomiast policjanci elementy odblaskowe.

 

Spotkanie z seniorami, które odbyło się 13 grudnia br. rozpoczęła Pani Monika Sobczak-Waliś z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu wykładem zatytułowanym „Metamorfozy miasta”. Na przygotowanych slajdach pokazała jak wyglądało nasze miasto na początku XX wieku.

Po wykładzie głos zabrał Prezes „Stowarzyszenia Sieć Bezpieczeństwa” dr. Mirosław Bryła. Omówił i zaprezentował zebranym na sali poradnik „Bezpieczny senior”, który zawiera diagnozę podstawowych zagrożeń związanych z aktywnością i funkcjonowaniem osób starszych w społeczeństwie. Publikacja w nakładzie tysiąca egzemplarzy już wkrótce trafi do rąk kaliskich seniorów dzięki „Stowarzyszeniu Sieć Bezpieczeństwa”, które wspólnie z Komendą Miejską Policji w Kaliszu realizuje program „Bezpieczne Dzielnice”.

Jako kolejni wystąpili uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, którzy wcielili się w aktorów. Młodzież przygotowała dwie scenki o tematyce profilaktycznej: „metodę na policjanta” oraz „metodę pracownika wodociągów”. Zaprezentowane historie miały przybliżyć zebranym, sposoby jakimi posługują się przestępcy działający na szkodę osób starszych. Po każdym występie policjanci omówili dany epizod wskazując na konkretne błędy, które najczęściej popełniają seniorzy w kontaktach z nieznajomymi. Przypomnieli również, że oszuści ciepłą aparycją, elokwencją i przepełnioną empatii rozmową często tuszują swoje nieuczciwe zamiary. Dlatego tak ważne jest, aby w kontaktach z obcymi osobami stosować zasadę ograniczonego zaufania. Podczas dyskusji, która się wywiązała uczestnicy opowiadali o własnych doświadczeniach z oszustami i pytali o sposoby skutecznej ochrony przed tym zagrożeniem.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali poradniki „Bezpieczny senior” oraz elementy odblaskowe.

Powrót na górę strony