Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

REAGUJ NA PRZEMOC - twój telefon może ocalić czyjeś życie

Data publikacji 20.12.2016

W ramach kampanii społecznej „Wielkopolanie świadomi zjawiska przemocy w rodzinie” dla mieszkańców naszego miasta i powiatu funkcjonariusze policji oraz przedstawicieli Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu Społecznej w Poznaniu przeprowadzili akcje informacyjną w jednej z kaliskich galerii. Organizowane tego typu działania profilaktyczne mają na celu podnoszenie świadomości oraz uwrażliwienie społeczeństwa na przejaw przemocy w rodzinie oraz zapobieganie jego występowaniu.

1 września 2016. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu rozpoczął realizację projektu polegającej między innymi na prowadzeniu kampanii społecznej „Wielkopolanie świadomi zjawiska przemocy w rodzinie”. Projekt ten wpisuje się w Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014 – 2020, który realizowany jest w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie”.

 

Głównymi założeniami kampanii jest uświadamianie i uwrażliwienie społeczeństwa na pojawiający się problem przemocy w rodzinie. Istotnym elementem w jego realizacji jest edukacja w zakresie interwencji i przeciwdziałania przemocy oraz zmiana postaw obywatelskich w tym zakresie. Prowadzona profilaktyka uświadamiająca ma wskazywać na różnorodne formy przemocy, jej skutki oraz sposoby wyjścia z trudnej sytuacji życiowej, szczególnie w obliczu doświadczania jej osobiście lub też bycia obserwatorem tego zjawiska w najbliższym otoczeniu.
 

W wybranych miastach województwa wielkopolskiego w ramach kampanii prowadzone są akcje informacyjne, a jedna z nich ostatnio odbyła się również w naszym mieście. Mieszkańcy regionu mieli możliwość wysłuchania w specjalnie przygotowanych na tą okazję budkach telefonicznych 10 historii osób dotkniętych przemocą domową. Prezentowane opowiadania mają pobudzić słuchacza do refleksji oraz zastanowienia się czy któryś z przedstawionych przypadków nie ma miejsca: za ścianą u sąsiada, w kręgu rodzinnym, wśród znajomych a może sami jesteśmy ofiarą przemocy. Osoby dotknięte tym zjawiskiem nie zawsze mają świadomość, że pomoc jest w zasięgu ich ręki, dlatego REAGUJ NA PRZEMOC! Twój telefon może ocalić czyjeś życie. – jeśli potrzebna jest pomoc dzwoń natychmiast 997 lub 112.

Powrót na górę strony