Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Światowy Dzień Zespołu Downa!

Data publikacji 21.03.2017

W miniony weekend w festynie zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa uczestniczyli zarówno mieszkańcy Kalisza jak i funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. Najmłodsi uczestnicy festynu mogli poczuć się jak prawdziwi mundurowi i zasiąść za kierownicą policyjnego radiowozu.

W Kaliszu dzień ten był obchodzony w sobotę (18 marca) w godzinach przedpołudniowych. O godz. 10.00 przy baszcie „Dorotce” zgromadziły się dzieci, młodzież i dorośli z Zespołem Downa wraz z rodzinami, a także kaliszanie, którzy chcieli okazać swoją świadomość i otwartość wobec osób z tą niepełnosprawnością. Uczestnicy wspólnie ułożyli napis „21 marzec – Kalisz. Światowy Dzień Zespołu Downa”, uformowali serce w środku którego najmłodsi wraz z prezydentem i panią wiceprezydent wypuścili kolorowe balony z imionami dzieci. Następnie „szczudlarze” poprowadzili barwny korowód na Główny Rynek, gdzie uczestnicy imprezy bawili się przy muzyce a dla dzieci przygotowano wiele zabaw z animatorami.

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa obchodzony jest 21 marca. Sama data wybrana została nieprzypadkowo jako, że przyczyną  tej wady genetycznej jest TEN TRZECI (chromosom), który doczepił się do 21 pary chromosomów, a zestaw tych liczb utworzył datę 21 .III.

Niezmiennie, w trakcie tego typu imprez, największym zainteresowaniem cieszą się również policyjne radiowozy, szczególnie wśród milusińskich mieszkańców naszego miasta. Była to okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć do rodzinnych albumów, ale też wielu pytań skierowanych do policjantów, dotyczących ich służby. Funkcjonariusze chętnie rozmawiali z uczestnikami festynu i opowiadali o swojej służbie w Policji.

Udział w tego rodzaju przedsięwzięciach to przede wszystkim zdobywanie nie tylko zaufania, ale też poszanowania dla trudnej i żmudnej policyjnej służby, a przy okazji wielka satysfakcja z tego, że dzieci i młodzież mogły spotkać się ze stróżami prawa. Celem tego przedsięwzięcia było również pozyskanie sympatii i zaufania ze strony osób z Zespołem Downa do funkcjonariuszy, aby w przypadku potrzeby uzyskania pomocy nie bały się o nią zwrócić do Policji.

 

 

Powrót na górę strony