"Bo syn miał wypadek" - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

"Bo syn miał wypadek"

Data publikacji 15.05.2017

Po raz kolejny na terenie naszego miasta pojawili się przestępcy wyłudzający pieniądze od osób starszych. Tym razem oszust podający się za funkcjonariusza Policji zadzwonił do 90-letniej kaliszanki. Niestety kobieta dała się oszukać i przekazała przestępcom kilkadziesiąt tysięcy złotych. Część pieniędzy pochodziła z kredytu, który kaliszanka wzięła chwilę wcześniej.

 

Podobnie jak w innych tego typu zdarzeniach, wszystko zaczęło się od telefonu do starszej osoby. W tym przypadku telefon odebrała 90-letnia kaliszanka. Osoba, która zadzwoniła podała się za policjanta. Rozmówca powiedział kobiecie, że jej syn spowodował wypadek drogowy i chce ugodowo załatwić sprawę z pokrzywdzonym. Aby, tak się stało potrzebuje szybko dużą kwotę pieniędzy. Kobieta myśląc, że pomaga bliskiej osobie postanowiła zorganizować pieniądze. Ponieważ nie dysponowała całością sumy, zdecydowała się na zaciągnięcie kredytu. Kaliszanka była tak zmanipulowana przez oszustów, że pomimo zainteresowania pracowników banku sytuacją, postanowiła nie mówić prawdy. Wytłumaczyła, że pieniądze potrzebne są jej na remont mieszkania. Zgromadzoną gotówkę przekazała nieznajomemu mężczyźnie, który pojawił się w jej mieszkaniu. Kaliszanka nie zdawała sobie sprawy, że w tym momencie padła ofiarą przestępców. Domyśliła się, cała historia o wypadku to fikcja dopiero dwa dni później, podczas odwiedzin syna. Wtedy też zdecydowała się powiadomić Policję.

Kolejny raz apelujemy do seniorów, aby nie działali pochopnie. Emocje nie są dobrym doradcą, w podobnych sytuacjach. Każdorazowo, w chwili wątpliwości natychmiast zadzwońmy na numer alarmowy 997 lub 112, gdzie oficer dyżurny Policji udzieli nam informacji jak mamy dalej postępować.