Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym

Data publikacji 16.05.2017

Umiejętnościami praktycznymi oraz wiedzą teoretyczną musieli wykazać się uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych, uczestniczący w eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. Wszystkie konkurencje przeprowadzono pod czujnym okiem funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Turniej przeprowadzono w dwóch turach. Jako pierwsi z zadaniami zmierzyli się uczniowie szkół z terenu powiatu kaliskiego. Ich rywalizację zorganizowano na terenie Zespołu Szkół w Iwanowicach. Uczniowie z terenu Kalisza spotkali się na eliminacjach dwa dni później w Szkole Podstawowej nr 14.

Zmagania uczestników składały się z kilku konkurencji. Uczniowie mieli m.in. do rozwiązania test składający się z 25 pytań obejmujących zagadnienia dotyczące zasad i przepisów ruchu drogowego oraz znaków drogowych. Następnie uczestnicy musieli zmierzyć się z popularnymi „krzyżówkami” i ustalić prawidłową kolejności przejazdu pojazdów przez skrzyżowanie.
Jednak teoria to nie wszystko. Dzieci zaprezentowały również swoje umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Założenie opatrunku i zaopiekowanie się poszkodowanym nie sprawiło większych trudności zawodnikom.

Częścią praktyczną turnieju było też zaprezentowanie umiejętności bezpiecznego poruszania się rowerem po „miasteczku ruchu drogowego” oraz „torze sprawnościowym”.

Głównym celem turnieju było podniesienie wiedzy i świadomości z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród dzieci i młodzieży oraz kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu. Popularyzowanie bezpiecznych zachowań na drodze oraz przypomnienie i utrwalenie wiedzy z zakresu ruchu drogowego wśród najmłodszych, przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach.

Turniej organizowany jest cyklicznie przez Komendę Główną Policji, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polski Związek Motorowy oraz Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego – wraz z odpowiednimi strukturami terenowymi.

 

Ostateczna klasyfikacja turnieju poniżej.

 

Szkoły z terenu powiatu kaliskiego

 

Szkoły Podstawowe

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Dzierzbinie

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Iwanowicach

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Liskowie

 

Gimnazjum

I miejsce – Gimnazjum w Iwanowicach

II miejsce – Gimnazjum w Koźminku

III miejsce – Gimnazjum w Ceków Kolonia

 

Szkoły z terenu miasta Kalisza

 

Szkoły Podstawowe

I miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 17

II miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 6

III miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 14

 

Gimnazjum

I miejsce - Gimnazjum Nr 1

II miejsce – Niepubliczne Gimnazjum Edukator