Dzielnicowy spotkał się z seniorami - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowy spotkał się z seniorami

Data publikacji 19.05.2017

Dzielnicowy kaliskiej komendy st. asp. Roman Stasiak spotkał się z seniorami przebywającymi w Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Policjant ostrzegał przed wpuszczaniem do domu obcych osób oraz instruował, jak należy się zachować w przypadku odebrania telefonu od rzekomego wnuczka lub policjanta. Spotkanie zakończyła otwarta dyskusja, podczas której seniorzy opowiadali o próbach oszustw na ich szkodę.

"Dzielnicowy bliżej nas" - to projekt mający na celu zmianę społecznego nastawienia do policjantów dzielnicowych w lokalnym środowisku poprzez jeszcze lepszą współpracę Policji z członkami społeczności lokalnej. W ramach tego projektu, kaliscy policjanci spotykają się z mieszkańcami podległych rejonów, aby porozmawiać o bezpieczeństwie.

Jedno z ostatnich tego typu spotkań zainicjował dzielnicowy rewiru II st. asp. Roman Stasiak. Funkcjonariusz spotkał się z mieszkańcami Dziennego Domu Pomocy Społecznej, który znajduje się w Kaliszu przy ulicy Cegielnianej.

Policjant podczas prelekcji przekazał najistotniejsze informacje o sposobach działania oszustów podszywających się pod członków rodziny lub funkcjonariuszy Policji. Na konkretnych przykładach spraw omówił, pojawiające się nowe sposoby i legendy, jakie stosują przestępcy.

Dzielnicowy przestrzegł również przed zbytnią ufnością, wobec obcych osób pukających do drzwi naszych mieszkań. Przypomniały również, że złodzieje chcąc wzbudzić zaufanie mieszkańców, podają się za pracowników wodociągów, gazowni, przedstawicieli służby zdrowia, pomocy społecznej czy akwizytorów - oferujących różnego rodzaju towary i usługi. Ciepłą aparycją, elokwencją i przepełnioną empatii rozmową tuszują swoje nieuczciwe zamiary. Zanim właściciel mieszkania zdąży się zorientować, że padł ofiarą swoistego rodzaju manipulacji – zostaje okradziony z pieniędzy i wartościowych przedmiotów.

W trakcie dyskusji, która się wywiązała się podczas spotkania, seniorzy podzieli się swoimi doświadczeniami w kontaktach z oszustami.

Wszyscy uczestnicy otrzymali od swojego dzielnicowego poradniki .„Bezpieczne życie seniorów”, wydane przy współudziale Stowarzyszenia „Sieć Bezpieczeństwa”, które wspólnie z kaliską komendą realizuje program „Bezpieczne Dzielnice”.