Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Porozmawiajmy o przemocy

Data publikacji 02.06.2017

Przemoc jest zjawiskiem powszechnie znanym, prawo zabrania jej stosowania. Często jesteśmy jej świadkami bądź też posiadamy wiedzę na temat osób, które mogą być ofiarami przemocy, jednak nie zawsze na nią reagujemy w sposób prawidłowy. Spotkanie w „Książnicy Pedagogicznej” z bibliotekarkami, które na co dzień mają kontakt z dziećmi i młodzieżą, było doskonalą okazją do przekazania uczestnikom najważniejszych informacji na temat rozpoznawania symptomów stosowania przemocy wobec najmłodszych.

 

W gościnnych murach kaliskiej „Książnicy Pedagogicznej” odbyło się spotkanie z bibliotekarzami, podczas którego policjantka Zespołu Profilaktyki Społecznej wyjaśniła i opowiedziała o procedurze „Niebieskiej Karty” oraz symptomach, które mogą świadczyć o tym, że wobec dziecka czy też młodego człowieka stosowana jest przemoc.

Nauczyciele-bibliotekarze dowiedzieli się w jaki sposób mogą zareagować widząc u dziecka oznaki wskazujące, na to, że może ono być ofiarą przemocy domowej, aby mu pomóc i otoczyć je opieką. Bibliotekarz może stać się jednym z ogniw w zawiłej procedurze pomocy. Nikt nie powinien zamykać oczu widząc krzywdę i niesprawiedliwość, która dotyka innych.

Tematem spotkania była również przemoc wobec rówieśników. Posiłkując się przykładami z życia policjantka uświadamiała uczestników jak cienka jest granica między nieudanym żartem, głupim dowcipem czy stalkingiem i jak łatwo z tego powodu popaść w konflikt z prawem. Poinformowała również, że groźby karalne i przemoc są przestępstwami, za które grożą surowe kary. Wytłumaczyła także wszystkim zebranym jak zachować się w sytuacjach niebezpiecznych, w których zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie oraz gdzie szukać pomocy.

(ZPS)

 

 

Powrót na górę strony