Aktualności

Kontrole tzw. „dzikich kąpielisk”w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą”

Data publikacji 25.07.2017

W trosce o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą kaliscy policjanci wspólnie z przedstawicielem WOPR skontrolowali tzw. „dzikie kąpieliska” na terenie miasta i powiatu kaliskiego. Mundurowi sprawdzali między innymi czy miejsca te są oznakowane w prawidłowy sposób oraz czy ewentualnie wymagają takiego oznakowania.

Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Jednak jezioro czy morze to nie tylko relaks i odpoczynek, ale także mnóstwo zagrożeń. Przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność urlopowiczów. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach.  Przy okazji letnich wycieczek i aktywnego wypoczynku - o tragedię nietrudno. Dlatego też w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” kaliscy policjanci zintensyfikowali działania w okolicach akwenów wodnych.

Funkcjonariusze sprawdzali m.in. czy dzikie kąpieliska są oznakowane w odpowiedni sposób oraz czy dzieci i młodzież w bezpiecznie spędzają czas nad wodą. Jednym z założeń akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na czyhające podczas wodnej rekreacji niebezpieczeństwa. Akcja potrwa od czerwca do września.  Jak co roku policjanci będą przypominać dzieciom, młodzieży i dorosłym wypoczywającym nad wodą o zasadach bezpieczeństwa

Mamy nadzieję, że oznakowanie niebezpiecznych miejsc oraz wzmożone kontrole przyczynią się do tego, że miłośnicy wypoczynku nad wodą w rozsądny sposób będą korzystać z tego rodzaju relaksu.

Po raz kolejny przypominamy o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu w okolicach jezior.

 1. Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.

 2. Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

 3. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!

 4. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

 5. Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.

 6. Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

 7. Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.

 8. Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.

 9. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.

 10. Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.

 11. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu - złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.

 

(Zespół Profilaktyki Społecznej)