Wspólne działania Policji i Służby Celno-Skarbowej - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

Wspólne działania Policji i Służby Celno-Skarbowej

Data publikacji 04.10.2017

Policjanci operacyjni Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu wraz z funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej, przeprowadzają cykliczne działania, których celem jest zwalczanie przestępczości związanej z urządzaniem nielegalnych gier na automatach. Podczas ostatnich tego typu działań, w jednym z kaliskich lokali zabezpieczono 5 automatów o łącznej szacunkowej wartości około 50 tysięcy złotych.

Funkcjonariusze ustalili, że na terenie Kalisza działa punkt, w którym mogą być urządzane nielegalne gry hazardowe. 20 września br. przedstawiciele obu służb wkroczyli do znajdującego się w centrum miasta lokalu. W trakcie czynności mundurowi zabezpieczyli pięć automatów o łącznej wartości około 50 tys. złotych. Na maszynach urządzane były gry o charakterze losowym, prowadzone w celach komercyjnych na organizowanie, których wymagana jest koncesja niezbędna do prowadzenia kasyna. Powyższe fakty zostały ustalone w trakcie przeprowadzonych na miejscu eksperymentów procesowych, które potwierdziły, że są to maszyny działające w sprzeczności z przepisami ustawy o grach hazardowych. Urządzenia trafiły do depozytu Służby Celno-Skarbowej, której funkcjonariusze poprowadzą dalsze postępowanie w tej sprawie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie wolno urządzać gier na automatach poza kasynami. Za posiadanie nielegalnych urządzeń w lokalach gastronomicznych, handlowych lub usługowych grożą surowe kary w wysokości 100 tys. zł od jednego automatu. Taką karę pieniężną może ponieść nie tylko właściciel nielegalnych automatów, ale również osoba, która wydzierżawia lub wynajmuje lokal, w którym umieszczane są nielegalne automaty do gier hazardowych. Za organizowanie gier hazardowych poza wysoką grzywną grozi również kara pozbawienia wolności do lat 3 lat.

Policjanci i celnicy zapowiadają dalsze kontrole miejsc, w których odbywają się gry na urządzeniach losowych.Przypominamy, że gry na automatach mogą uzależniać. Najczęściej mówi się o uzależnieniach od używek typu papierosy, alkohol, narkotyki. Tym czasem wiele osób wpada w szpony hazardu. Wszystko zaczyna się niewinnie od okazjonalnych gier. Ale „apetyt rośnie w miarę jedzenia”. Człowiek podejmuje stopniowo większe ryzyko i w pewnym momencie okazuje się, że przegrywa potężne sumy pieniędzy. Staje się uzależniony popadając w problemy rodzinne, finansowe i niejednokrotnie wchodzi w konflikt z prawem.