Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Handel ludźmi - spotkanie z młodzieżą

Data publikacji 23.10.2018

W ramach obchodzonego Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu wraz z przedstawicielem Straży Granicznej w ramach działań profilaktycznych spotkali się z uczniami szkół ponadgimnazjalnych , podczas których omówiono główne aspekty związane z ,,handlem żywym towarem’’ między innymi metody pozyskiwania osób, formy handlu, skalę tego zjawiska oraz metody niwelowania i unikania zagrożeń.

Czasy niewolnictwa czy transport niewolników do przymusowej pracy powinny być postrzegane, jako zjawisko z przeszłości i nie dotyczyć współczesnej cywilizacji. Rzeczywistość jest jednak inna. Proceder nadal istnieje, zmienił jedynie swoje oblicze. Procesy globalizacyjne, otwarcie granic, nasilenie się różnic społecznych w obrębie danego państwa bądź regionu sprawiają, że handel ludźmi w obecnych warunkach rynkowych staje się na nowo zajęciem wyjątkowo lukratywnym. 18 października obchodzony był Europejski Dzień Walki z Handlem ludźmi.

W ramach akcji oraz prowadzonej współpracy z mieszczącą się w Kaliszu Placówką Straży Granicznej przeprowadzono spotkania skierowane do młodzieży  klas Zespołu Szkół nr 1 w Liskowie, Zespołu Szkół i. Zesłańców Sybiru w Kaliszu oraz Zespole Szkół w Piotrowie. Działania te były okazją do podniesienia świadomości młodych osób w zakresie rozpoznania zjawiska dotyczącego handlu ludźmi oraz przekazania podstawowych informacji, jak nie stać się jego ofiarą.

W trakcie spotkania z młodzieżą policjantka z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej mł. asp. Marlena Potasińska omówiła główne aspekty związane z handlem „żywym towarem”, metodami pozyskiwania osób, wskazując przy tym na różne formy i skalę tego zjawiska oraz sposoby niwelowania i unikania zagrożeń. Uczestnicy dowiedzieli się również, gdzie i jak szukać potrzebnej pomocy w sytuacji pojawiającego się niebezpieczeństwa.

Policjantka przypomniała, że na zetknięcie się z grupami przestępczymi trudniącymi się handlem ludźmi narażone są szczególnie osoby planujące wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszego życia ale również młodzi ludzie wyjeżdżający na wakacyjny wypoczynek.

Dlatego też funkcjonariusz Straży Granicznej st. chor. szt. Krzysztof  Bielecki udzielił młodzieży wskazówek, jak przygotować się do tego typu wyjazdów.

Powrót na górę strony