Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Piknik militarny z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Data publikacji 13.11.2018

Stoiska służb mundurowych, ekspozycja sprzętu będącego na wyposażeniu Policji, wystawa zabytkowych pojazdów militarnych – to tylko niektóre z atrakcji „Pikniku Militarnego” zorganizowanego z okazji Narodowego Święta Niepodległości na Polach Marsowych w Kaliszu. Tego wyjątkowego dnia funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu postanowili zorganizować również akcję honorowego oddawania krwi.

W niedzielę 11 listopada br. po godzinie 12.00 na terenie Pól Marsowych w Kaliszu rozpoczął się Piknik Militarny z okazji uczczenia setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podczas przedsięwzięcia mieszkańcy Kalisza uroczyście odśpiewali hymn narodowy, a zaraz po nim w niebo poszybowało sto biało-czerwonych balonów.

Na specjalnie przygotowanym stoisku policyjnym najmłodsi mogli obejrzeć sprzęt wykorzystywany podczas codziennej służby przez funkcjonariuszy. Największą atrakcją dla milusińskich był radiowóz oraz motocykl policyjny. Dodatkową frajdą dla dzieci była policyjna maskotka sierżanta „Pyrka”, który zabawiał najmłodszych oraz wręczał drobne upominki.

Nie zabrakło również atrakcji przygotowanych przez wojsko – Wojskową Komendę Uzupełnień oraz 16 Jarociński Batalion Remontu Lotnisk.  Uczestnicy  mogli  obejrzeć wyposażenie indywidualne żołnierza, czyli broń bojową, maskę przeciwgazową MP-6, hełm kompozytowy, zasobnik piechoty górskiej czy też odzież filtracyjną. Mobilny Zespół Rozminowania prezentował możliwości robota wspomagająco-neutralizującego. W trakcie pokazu, uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję przymierzyć kombinezon ochronny przeciwwybuchowy jak również pozować do zdjęć z  wykrywaczem min.

Największym zainteresowaniem szczególnie wśród dzieci cieszyła się samobieżna haubica „Goździk” będąca na wyposażeniu Muzeum Techniki i Uzbrojenia Wojskowego przy Stowarzyszeniu Strzeleckim  „Bellona”.  Wśród atrakcji znalazł się również samochód ciężarowy Kraz 255B, wóz dowodzenia  Uaz 469, samochód Gaz 69 oraz armata przeciwpancerna. Najmłodsi mogli wejść do zabytkowych pojazdów i poczuć się jak prawdziwi żołnierze.

Na twarzach dzieci nie zabrakło barw narodowych, które malowane były specjalnymi kredkami. Na najmłodszych czekały również drobne upominki w postaci biało-czerwonych odblasków oraz balonów. Chętni mieli okazję do odśpiewania pieśni patriotycznych. Wśród wykonawców znalazła się 6-letnia Sara, 12-letnia Karolina oraz 18-letnia Tosia. Uczestniczki zostały wyróżnione drobnymi nagrodami, które wręczył Komendant Miejski Policji w Kaliszu – insp. Dariusz Bieniek.

W ramach akcji „Krew dla życia”, której celem było uzbieranie 100 litrów krwi dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości, chętni mieli  możliwość oddania tego drogocennego leku podczas trwającego pikniku w Autobusie Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. Była to druga edycja zbiórki rozpoczętej w dniu z 24 lipca 2018 roku przez kaliskich policjantów. Podczas odbywającego się przedsięwzięcia 50 osób oddało swoją krew, aby ratować ludzkie życie i zdrowie.

Na każdego uczestnika czekała pyszna wojskowa grochówka, a na zakończenie pikniku zaprezentowano krótki pokaz fajerwerków. Wszystkim uczestnikom oraz osobom, które zaangażowały się w organizację tego przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy!

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 3.64 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 14.04 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 6.89 MB)