Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - podsumowanie

Data publikacji 19.01.2023

W 2022 roku odnotowaliśmy blisko 1500 zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od ponad 6 lat aplikacja cieszy się nieustającą popularnością. Pamiętajmy, każdy może skorzystać z Mapy wchodząc na stronę internetową https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) funkcjonuje w całej Polsce od 2016 roku. Narzędzie sprawdza się jako praktyczny komunikator pomiędzy społeczeństwem a policjantami. Pamiętajmy, że jednym z celów Policji jest poznanie oczekiwań społeczeństwa w zakresie dostrzeganych zagrożeń. Zgłoszenie lokalnego problemu związanego z bezpieczeństwem, od kilku lat możliwe jest dzięki funkcjonowaniu tej aplikacji. KMZB działa z dowolnego urządzenia z przeglądarką i dostępem do Internetu. Wystarczy kilka kliknięć i można zgłosić problem niewłaściwego parkowania, aktów wandalizmu, niszczenia zieleni, przekraczania prędkości, złej infrastruktury drogowej oraz wiele innych.

Aktywność mieszkańców w tym zakresie pokazuje, jak ważne jest dla nich to, co dzieje się w wokół. Systematycznie napływające zgłoszenia pokazują, że mieszkańcy nie są obojętni na łamanie prawa i sami chcą mieć wpływ na poprawę bezpieczeństwa w swojej najbliższej okolicy. Takie sygnały pozwalają Policji skutecznie walczyć z niewłaściwymi zjawiskami tam, gdzie występują i są najbardziej dokuczliwe.

Tylko w minionym roku kaliscy policjanci odnotowali 1426 różnego rodzaju zgłoszeń naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

W dalszym ciągu największą grupę stanowią zgłoszenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów ruchu drogowego tj. przekraczanie dozwolonej prędkości (442) oraz nieprawidłowe parkowanie (256). Kolejną najczęściej wskazywaną kategorią zagrożeń jest spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (178). Trzecia w kolejności ilości zgłoszeń dotyczyła niewłaściwej infrastruktury drogowej (154) oraz złej organizacji ruchu drogowego (113).
 

Dzięki zgłoszeniom które pojawiły się na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa zatrzymano wielu „piratów drogowych”, którzy w sposób rażący przekraczali prędkość, szczególnie w obszarze zabudowanym, poprawiono infrastrukturę drogową, wyegzekwowano przestrzeganie przepisów dotyczących właściwego parkowania pojazdów, czy też spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz wiele innych, których chociażby incydentalne występowanie miało istotny wpływ na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.
 

Od początku funkcjonowania KMZB odnotowaliśmy 12 295 zgłoszeń (2016 – 1587, 2017 – 2841, 2018 – 1407, 2019 – 1714, 2020 – 1748, 2021 – 1568, 2022 – 1430).
 

Jeśli widzisz, że w twojej okolicy dzieje się coś niepokojącego zareaguj i zgłoś to na mapie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zapamiętaj, że w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, należy skorzystać z numeru alarmowego 112.

Powrót na górę strony