Z życia SEiR Policyjnych w Kaliszu

„ŚLĘŻA 2022” - sezon górski w 2022 r. rozpoczęty.

W dniu 13 lutego 2022 roku wyjazdem na Ślężę rozpoczęliśmy sezon turystki górskiej.

 

W tym właśnie dniu odbyła się kolejna zimowa wyprawa na Ślężę, której organizatorem było Koło PTTK „Działkowiec”, działające przy Oddziale PTTK w Kaliszu. W gronie uczestników nie zabrakło oczywiście jak co roku członków Koła PTTK „Z Buta” : Adam Wojcieszak, Henryk Kubik, Sylwia Kasprzak, Tomasz Kasprzak, Szymon Kasprzak i Miłosz Kasprzak, działającego przy Stowarzyszeniu Emerytów i Rencistów Policyjnych przy Komendzie Miejskiej Policji w Kaliszu.

W drodze dojazdowej na Przełęcz Tąpadła (skąd mieliśmy zaplanowane wejście na Ślężę) zatrzymaliśmy się w miejscowości Sulistrowiczki, gdzie zwiedziliśmy i poznaliśmy historię Sanktuarium Matki Boskiej Dobrej Rady – kościół wybudowany w 1999 roku na planie siedmiokąta foremnego z drewna świerkowego, nawiązujący do stylu zakopiańskiego, w jego wnętrzu umieszczono elementy wystroju, nawiązujące do przedhistorycznych, pogańskich rzeźb ślężańskich.

Następnie udaliśmy się do pobliskiego parku, gdzie przy Potoku Sulistrowickim znajduje się znane „źródło życia” – studnia św. Świerada, gdzie stoją kolejki ludzi z baniakami po wodę, przyjeżdżając nawet z samego Wrocławia (ponoć najlepsza woda do picia w okolicy).

Następny postój to już Przełęcz Tąpadła (384 m n.p.m.) gdzie znajdują się parkingi (i tu pierwsze zaskoczenie parkingi pełne samochodów, musieliśmy wysiąść z busa a kierowca czekał na możliwość wjazdu na parking). I z podnóża Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, żółtym szlakiem ruszyliśmy w górę na szczyt Ślęża. Po pokonaniu ponad 3 km, w pięknej słonecznej pogodzie i ze śniegiem leżącym powyżej połowy trasy dotarliśmy spokojnie na najwyższy szczyt Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego czyli Ślężę (718 m n.p.m.). Ślęża należy do Korony Gór Polskich, Korony Sudetów Polskich i Korony Sudetów. Na samym szczycie drugie zaskoczenie – góra pełna ludzi w schronisku – Domu Turysty PTTK im. R. Zmorskiego - brak miejsc (pogoda zrobiła swoje), można było wejść na wieżę widokową i podziwiać okolicę bliższą i dalszą.

Po odpoczynku, posileniu się i zrobieniu zdjęć pamiątkowych rozbiliśmy się na dwie grupy: pierwsza schodziła tą samą drogą co weszliśmy na Przełęcz Tąpadła, druga żółto-czerwonym szlakiem schodziła trochę trudniejszym szlakiem w kierunku Wieżycy. Zejście naprawdę momentami trudne góra z uwagi na leżący i śliski śnieg, niżej natomiast droga kamienista i zalegające na niej liście z drzew. Po drodze jednak parę atrakcji w tym celtycki posąg „Panny z rybą” (powstały około 400 – 200 roku p.n.e.) oraz Wieża Bismarcka na Wieżycy (415m n.p.m.), (z 1905-1907 roku, wysokość 15 m, 60 schodów), wyremontowana i udostępniona do zwiedzania ale w okresie od wiosny do jesieni. I spokojnym krokiem po przejściu 4 km zeszliśmy do Domu Turysty PTTK im. Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego „Pod Wieżycą” (288 m n.p.m.), gdzie na parkingu czekał na nas bus z pozostałymi uczestnikami wyjazdu.

W drodze powrotnej jeszcze wjechaliśmy do Sobótki-Górka, gdzie od zewnątrz zobaczyliśmy Pałac (dawny kościół i klasztor augustianów z XIII wieku, przebudowany w XIX wieku do postaci pałacowej). Obecnie w pałacu znajduje się hotel.

I tak po fajnie spędzonym acz wyczerpującym dniu wieczorem wróciliśmy uśmiechnięci i szczęśliwi do Kalisza, planując już następne wyjazdy z zaprzyjaźnioną grupą z „Działkowca”.

Ps. wszystkich chętnych członków SEiRP w Kaliszu zapraszamy na następne wyjazdy organizowane w ramach PTTK, wszelkie informacje o planowanych wyjazdach można uzyskać w siedzibie PTTK w Kaliszu przy ul. Targowej 2.

 

Adam Wojcieszak

Prezes Koła PTTK „Z Buta”

  • Zdjęcie kolorowe. Grupa osób pozującą za zewnątrz. W tle pomnik mężczyzny oraz kościół w stylu zakopiańskim.
  • Zdjęcie kolorowe. Grupa osób pozująca do zdjęcia. Las i tablica koloru czerwonego z napisem "Ślężański Park Krajobrazowy".
  • Zdjęcie kolorowe. Grupa osób pozująca do zdjęcia przed budynkiem. Dwie osoby trzymają flagi. Z prawej strony flaga powiatu kaliskiego z lewej Koło PTTK "Z Buta". Z prawej strony za grupą osób wieża nadawcza radiowo-telewizyjna.
  • Zdjęcie kolorowe.Grupa osób pozujących do zdjęcia na tle kamiennych posągów umieszczonych pod drewnianym zadaszeniem otoczonych metalową siatką. W tle las.
  • Zdjęcie kolorowe. Pięciu mężczyzn pozujących do zdjęcia na tle historycznej wieży.
  • Zdjęcie kolorowe. Cztery osoby pozujące do zdjęcia przy ścianie z namalowanym graffiti na którym umieszczony został las, krasnale oraz zwierzęta.
  • Zdjęcie kolorowe. Grupa osób pozujących do zdjęcia. Z tyłu widoczny dach budynku. Po prawej stronie nad wjazdem na posesję tablica z napisem "Ogród Bajęd".
  • Zdjęcie kolorowe. Mężczyzna pozujący do zdjęcia przy oknie na którym znajduje się napis "Browar Wieżyca". Na  ścianie budynku graffiti przedstawiające piwnicę z krasnalami oraz drewniane beczki.
  • Zdjęcie kolorowe. Grupa osób pozująca na tle pałacu, w którym obecnie znajduje się hotel. Z prawej strony widoczny fragment autobusu koloru czerwonego.
Powrót na górę strony