Policyjne dyżury podczas Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw
Od 21 do 26 lutego 2011 r. będzie trwał „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw”. Ta ogólnopolska akcja, odbywająca się z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, jest związana z „Dniem Pomocy Ofiarom Przestępstw”. Głównym jej celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.
W dniach 21-25 od godziny 10.00 do 18.00 oraz w dniu 26.02 od godziny 10.00 do 13.00 również w Komendzie Miejskiej Policji w Kaliszu ul. Jasna 1 dyżurować będą policjanci, u których będą mogły szukać pomocy ofiary przestępstw.
Warto z tej okazji przypomnieć, że od 2000 r. Policja realizuje założenia Programu Pomocy Ofiarom Przestępstw, gdzie podejmuje różnego rodzaju działania mające na celu udzielenie jak najszerszej pomocy osobom pokrzywdzonym. Pomagając ofiarom przestępstw - dorosłym i dzieciom, policjanci przygotowują różnego rodzaju programy, poradniki i informatory, uruchamiają specjalne policyjne infolinie. Uczestniczą wraz z innymi organizacjami we wspólnych inicjatywach na rzecz pomocy ofiarom przestępstw. Z racji wykonywanych przez Policję ustawowych zadań związanych, między innymi, z „pierwszym kontaktem” osoby pokrzywdzonej z organami ścigania w momencie składania do protokołu ustnego zawiadomienia o popełnionym przestępstwie, osoba zgłaszająca zapoznawana jest z uprawnieniami pokrzywdzonego wynikającymi z kodeksu postępowania karnego. Czynności te realizowane są przez policjantów, w większości jednostek, w specjalnie przygotowanych pokojach - tzw. Niebieski Pokój znajdujących się w kompleksowych punktach przyjęć interesantów. Sukcesywne wprowadzanie funkcji recepcyjnej do obsługi interesantów wraz z odpowiednią infrastrukturą, pokojami przesłuchań czy pomieszczeniami do wykonywania okazań procesowych przez lustro, z pewnością wpływają na poprawę samopoczucia pokrzywdzonego, w chwili składania zeznań, a tym samym minimalizują traumatyczne przeżycia, o których ofiara przestępstwa musi opowiedzieć policjantowi.
W pomieszczeniach recepcyjnych i holach komend Policji obligatoryjnie wyeksponowane są między innymi materiały z zakresu prewencji kryminalnej i profilaktyki. Są to informacje, jak rozpoznawać i unikać różnego rodzaju zagrożeń, tak aby nie stać się ofiarą przestępstwa. Procedura „Niebieskie karty”, to kolejna płaszczyzna pomocy ofiarom przestępstw - osobom pokrzywdzonym przestępstwami w rodzinie. Policjanci podczas interwencji domowej, gdy stwierdzają przemoc w rodzinie, udzielają niezbędnej pomocy i przekazują osobie pokrzywdzonej informacje dotyczącą sytuacji prawnej oraz możliwości skorzystania z dalszej pomocy oferowanej przez różne instytucje pozapolicyjne.
W dniach 21 lutego - 26 lutego 2011 r. po raz kolejny, 11-ty już, obchodzony będzie w Polsce Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. W ramach akcji w sądach oraz prokuraturach zorganizowane zostaną dyżury sędziów, aplikantów sądowych, kuratorów i prokuratorów, w czasie których osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać informacje na temat przysługujących im uprawnień.