Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uważajmy na kieszonkowców

Data publikacji 21.12.2011

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Okres przedświąteczny to czas, w którym wszyscy intensywnie przygotowują się do świąt towarzyszy nam także „gorączką zakupów”. dla kieszonkowców jest to czas wytężonej pracy. Poniżej kilka porad jak nie stać się ofiarą kieszonkowca.

W okresie przedświątecznym bywamy roztargnieni a przez to nieuważni. Kupując prezenty, przeciskając się w tłumie na targowiskach lub w autobusie zapominamy o bezpieczeństwie naszych toreb, portfeli czy kluczy. Galerie handlowe oraz targowiska wypełnione są kupującymi a przez to przyciągają kieszonkowców. Aby nie paść ich ofiarą należy pamiętać, że złodzieje działają w grupie. Obowiązuje w niej podział ról: jedna osoba jest odpowiedzialna za stworzenia sztucznego tłoku, druga za wyjęcie przedmiotu, inna osoba odbiera przedmiot i z nim odchodzi, jeszcze inna obserwuje i ubezpiecza. Kieszonkowcy najczęściej działają w komunikacji miejskiej, na dworcach, lotniskach i w centrach handlowych. Kieszonkowiec nie wyróżnia się z tłumu, nie ma wyglądu bandyty.  

Wszędzie tam, gdzie jest tłok - w centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej – zachowajmy szczególną ostrożność. W miejscach tych notuje się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie. Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki. Apelujemy, aby Panie trzymały torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi jej wyrwanie lub odcięcie paska torebki. Nie pozostawiajmy bez opieki torebek na nagrobkach.   Pamiętajmy, że wybierając gotówkę z bankomatu powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas PIN. Dodatkowo wybierajmy takie bankomaty, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu. Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę warto, by ktoś zaufany nam towarzyszył. Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. Nawet jeżeli padniemy łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty.

Zarówno kiedy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie ujawnienia kradzieży, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Takie przypadki należy zgłaszać znajdującym się w pobliżu policjantom lub telefonicznie pod nr 997 lub 112.

Powrót na górę strony