"Dopalacze niszczą życie"
Data publikacji 24.11.2015
Na
terenie Ośrodka Sportu Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu odbyło
się spotkanie z uczniami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych,
w ramach wielkopolskiego programu profilaktycznego „Dopalacze
niszczą życie”. Przedstawiciele Policji, służby zdrowia,
Sanepidu oraz KARAN-u, chcieli uświadomić młodzieży jak
niebezpieczne może być zażywanie dopalaczy. Organizatorem tego
profilaktycznego przedsięwzięcia była Komenda Miejska Policji w
Kaliszu oraz Urząd Miejski. W trzech spotkaniach zorganizowanych jednego dnia uczestniczyło blisko 1,5 tys. uczniów.
Na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy z młodzieżą szkolną rozmawiali przedstawiciele : Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, Oddziału Psychiatrycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu, Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu oraz terapeuta leczenia uzależnień z Katolickiego Ruchu Antynarkotykowego KARAN. Tego dnia, przedstawicielom obecnych na sali instytucji, przyświecał jeden cel – uświadomienie uczniom zagrożeń jakie niosą ze sobą dopalacze.
W spotkaniu z młodzieżą uczestniczyła również Wiceprezydent Miasta Kalisza Pani Karolina Pawliczak.
Policjanci przypomnieli o odpowiedzialności karnej ciążącej na osobach posiadających środki odurzające. Uświadomili jednocześnie uczniom, że również osoba nieletnia może trafić przed oblicze sądu w przypadku złamania prawa.
Pracownik kaliskiego Sanepidu omówił problematykę w kontekście skutków zdrowotnych zażywania dopalaczy. Jednocześnie wskazał, że ich skład ulega ciągłej ewolucji. Często jest tak, że zawierają one nowe, niezbadane jeszcze substancje, których działanie na organizm ludzi nie jest do końca znane. Informacje napływające ze szpitali pozwalają przypuszczać, że zażywanie ich może doprowadzić do zatrucia organizmu a nawet śmierci.
Przedstawiciel służby zdrowia i jednocześnie pracownik oddziału psychiatrycznego kaliskiego szpitala, omówił jakie objawy mogą towarzyszyć spożyciu niektórych dopalaczy. Wskazał też, że zażywanie tych substancji prowadzi do trwałych zmian funkcji ośrodkowego układu nerwowego.
Terapeuta leczenia uzależnień z Katolickiego Ruchu Antynarkotykowego KARAN, chciał uświadomić młodzieży, że z dopalaczami najczęściej jest tak, że im dłużej je się zażywa tym większa jest szansa na uzależnienie się od nich. Trudno stwierdzić po jakim okresie organizm całkowicie uzależnia się, może to nastąpić nawet po jednorazowym zażyciu takiej substancji. Podczas swojego wystąpienia wskazał też, gdzie powinny szukać pomocy osoby uzależnione od środków odurzających.
Uczniowie, którzy przyszli na spotkanie mieli również okazję obejrzeć film profilaktyczny, w którym bohaterowie w oparciu o własną wiedzę i doświadczenia przestrzegają przed zażywaniem tych niebezpiecznych substancji.
Policję w organizacji tego profilaktycznego przedsięwzięcia wsparł kaliski Urząd Miejski oraz uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu.
{galeria}dopalaczeosir{/galeria}