Program " Dwie strony sieci" w Zespole Szkół w Chełmcach
W ramach programu profilaktycznego "Dwie Strony Sieci" policjanci Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej prowadzą zajęcia z młodzieżą, a jedno z takich spotkań odbyło się ostatnio w Zespole Szkół w Chełmcach. Jego celem było wskazanie młodym osobom, że świat wirtualny poza wieloma walorami rozrywkowymi, informacyjnymi czy też edukacyjnymi to również źródło zagrożeń, o których należy pamiętać.
Z problemem cyberprzemocy we współczesnym świecie boryka się całe społeczeństwo, dlatego też bardzo ważne jest uświadamianie użytkownikom jak rozpoznawać wirtualne niebezpieczeństwo i jak radzić sobie z nim w przypadku, gdy staniemy się jego ofiarą. Internet pomaga w pozyskiwaniu różnych informacji, ułatwia kontakt ze światem, ale może być też bardzo niebezpieczny.
Pedofilia, pornografia, przemoc, oszuści – to największe jego zagrożenia. Zwykle zaczyna się niewinnie od rozmów na komunikatorach i portalach społecznościowych. Jednak to, co nastolatki biorą za zwykły flirt, czy niewinną zabawę szybko może zmienić się w koszmar. Przestępstwa związane ze stalkingiem, znieważaniem, zniesławianiem, groźbami czy dyskryminacją również pojawiają się często na portalach, które umożliwiają zamieszczanie komentarzy i komunikowanie się z innymi.
Dlatego też funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu spotykają się z uczniami szkół w ramach realizowanego programu profilaktycznego „Dwie Strony Sieci". Przedsięwzięcie skierowane jest nie tylko do dzieci i młodzieży, ale także do rodziców oraz pedagogów. Jego głównym zadaniem jest wyposażenie adresatów spotkań w umiejętności oraz nawyki rozpoznawania, przewidywania i zapobiegania zagrożeniom występujących w sieci internetowej. Ponadto projekt ten zakłada również kształtowanie asertywnych postaw młodzieży i naukę samodzielnego wyboru opartego na podstawach życia społecznego zgodnego z panującymi zasadami.
Ideą podejmowanych działań jest nie tylko wskazywanie, jakie czyny mogą stanowić przestępstwo i za jakie zachowania może grozić odpowiedzialność prawna, ale przede wszystkim informują w jaki sposób należy im zapobiegać, jakie zasady przestrzegać, aby chronić swoją prywatność i dane w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu.