W trosce o bezpieczeństwo podczas pierwszego dnia wiosny
Podstawą bezpiecznego korzystania z Internetu jest przekazanie jej użytkownikom podstawowych zasad dotyczących właściwego poruszania się w „sieci” oraz zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń związanych z „cyberświatem”. Kaliska młodzież pierwszy dzień wiosny przywitała w nietypowy sposób, 130 uczniów wzięło udział w spotkaniu na temat niebezpieczeństw internetowych.
Wybrane zagrożenia oraz sposoby przeciwdziałania tym zjawiskom przedstawione zostały podczas pierwszego dnia wiosny przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. Spotkanie to z pewnością przyczyni się do wzrostu świadomości uczniów na temat niebezpieczeństw, na jakie narażeni są w wirtualnym świecie.
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z dobrodziejstw jakie niosą ze sobą nowe technologie informatyczne oraz Internet. Działania profilaktyczne prowadzone przez funkcjonariuszy mają na celu poszerzenie wiedzy i przeciwdziałanie pojawiającym się zagrożeniom. Wraz z możliwością korzystania przez dzieci i młodzież z nowych rozwiązań technologicznych zmieniła się charakterystyka zagrożeń z jakimi mogą się spotkać na co dzień. Wśród nich wyróżnić można:
-
cyberbulling - prześladowanie innych osób za pomocą internetu i różnych narzędzi elektronicznych;
-
stalking - złośliwe i powtarzające się prześladowanie często zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu;
-
grooming - działania mające w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, aby nakłonić je do określonych zachowań;
-
seksting - fotografowanie się przez młode osoby i rozsyłanie zdjęć np. znajomym, umieszczanie ich na portalach społecznościowych.
Niepokoi jednak fakt, że często sami rodzice nie mają pojęcia, co robią dzieci czy młodzież w Internecie. Dlatego tak ważne jest towarzyszenie młodemu człowiekowi w odkrywaniu tego tajemniczego świata i prowadzenie rozmów na temat niebezpiecznych sytuacje, które mogą się przydarzyć w„sieci”.