Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Aby święta były bezpieczne...

Data publikacji 22.12.2017

Przed nami okres przedświątecznej gorączki zakupów, biegania po sklepach, a potem czas świąt, w czasie których odwiedzamy rodziny, najbliższych i wyjeżdżamy by odpocząć. Kiedy my świętujemy z daleka od domu, w naszym mieszkaniu mogą pojawić się nieproszeni goście. Zaaferowani tym wszystkim często zapominamy o najważniejszym: o szeroko pojętym bezpieczeństwie.

Aby nadchodzące Święta były bezpieczne i upłynęły nam spokojnie bądźmy uważni i ostrożni. Oto kilka rad, które mogą sprawić, ze nie padniemy ofiarą złodziei. Wszędzie tam, gdzie jest tłok - w centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej – zachowajmy szczególną ostrożność. W miejscach tych notuje się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie. Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki. Policjanci apelują, aby Panie trzymały torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi jej wyrwanie lub odcięcie paska torebki. Pamiętajmy, że wybierając gotówkę z bankomatu powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas PIN. Dodatkowo wybierajmy takie bankomaty, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu. Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę warto, by ktoś zaufany nam towarzyszył. Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. Nawet jeżeli padniemy łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty.

Święta Bożego Narodzenia to czas, który zgodnie z tradycją obchodzimy w większości w gronie rodzinnym. Coraz popularniejszą formą spędzania Świąt są kilkudniowe wyjazdy, połączone z wypoczynkiem. Złodziej typując mieszkanie, które chce okraść zbiera wcześniej informacje o majątku właścicieli. Próbuje również określić w jakich godzinach mieszkańcy wychodzą z domu oraz o tym jakie mają przyzwyczajenia. Zdarzają się również sytuacje, że przestępcy wykorzystują nadarzającą się okazję - niezamknięte na klucz drzwi czy uchylone okna. Szczególnie w okresie świątecznym apelujemy o rozsądek i rozwagę w tej kwestii. Pamiętajmy, że każde nawet najmniejsze zabezpieczenie jest utrudnieniem dla włamywaczy i utrudnia im zrealizowanie swoich zamiarów.

  • Zawsze zamykaj za sobą drzwi domofonu. Nie jest to co prawda urządzenie doskonałe, ale dla złodzieja to pierwsza przeszkoda do pokonania i pierwsza bariera do ochrony Twojego mieszkania.

  • Po zmroku zasłaniaj okna, nawet gdy mieszkasz na wyższych piętrach. Włamanie z reguły poprzedza obserwacja mieszkania z zewnątrz. Odsłonięte okna pozwalają poznać jego rozkład i ustalić miejsca, w których znajdują się wartościowe przedmioty.

  • Nigdy nie zostawiaj kluczy, w "umówionym" miejscu (np. pod wycieraczką czy na parapecie za doniczką). Ich znalezienie nie sprawi złodziejowi żadnych trudności.

  • Nie wkładaj w drzwi kartek informujących, gdzie jesteś i o której wrócisz. Znajomy może nie przyjść, a złodziej wie ile ma czasu na włamanie.

  • Gdy musisz na chwilę wyjść, zostaw w kuchni włączone radio - stwarza to pozory, że mieszkanie "żyje". Strata prądu niewielka, a głos może złodzieja zmylić.

  • Gdy wyjeżdżasz na kilka dni, zostaw znajomym kluczyk do skrzynki pocztowej. Zalegająca korespondencja sygnalizuje, że w mieszkaniu nikogo nie ma. Poproś też sąsiadów, aby zbierali ulotki spod drzwi.

  • Niech osoba zaufana wpada wieczorami i zapala światła. Jeśli nie masz zaprzyjaźnionej osoby, zainstaluj urządzenie zapalające światło z nadejściem zmroku.

  • Gdy zgubisz klucze, natychmiast wymień lub dodaj jeszcze jeden zamek. Może wcale ich nie zgubiłaś, tylko zostały, Ci skradzione?

  • Nie opowiadaj w osiedlowym sklepiku, że właśnie wyjeżdżasz. O wiele bezpieczniej jest podzielić się wrażeniami po powrocie.

  • Nie chwal się, że kupiłeś np. nowego laptopa. Nie mów, że sprzedałaś samochód i nie wiesz, w co zainwestować pieniądze.

  • Nie trzymaj wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Nie chowaj też pieniędzy do opakowań po cukrze czy mące, pod doniczkami lub w zamrażalniku. Te miejsca są złodziejom doskonale znane. Natomiast dobre są wszelkie rozwiązania nietypowe - nie dziel się jednak tym "odkryciem" ze swoimi sąsiadami.

  • Gdy zorientujesz się, że ktoś obcy był w mieszkaniu, natychmiast zawiadom Policję. Nic nie ruszaj, nie zamykaj okien, nie sprzątaj. Zawiadom też Policję, gdy zaniepokoją Cię np. odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów.

Nie ma lepszego zabezpieczenia Twojego mieszkania niż dobry sąsiad. Niech Cię nie irytuje, kiedy otwiera drzwi, gdy do Ciebie przychodzą goście. Możesz być pewien, że jeśli przyjdzie złodziej, sąsiad nie zapomni uchylić drzwi. Sam też interesuj się osobami obcymi będącymi na klatce schodowej np. zapytaj kogo szukają.

 

Powrót na górę strony