Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Okradli seniorkę

Data publikacji 19.06.2019

Niestety oszuści podszywający się pod pracowników wodociągów po raz kolejny dali o sobie znać. Tym razem ich łupem padły pieniądze należące do 74-latki. Przypominamy, aby zwłaszcza seniorzy, mieszkający samotnie nie wpuszczali do domów obcych osób.

 

Przestępcy, aby dostać się do mieszkania i zabrać z niego pieniądze oraz wartościowe przedmioty wymyślają najróżniejsze historie. Działają w sposób bezwzględny - umiejętnie manipulując rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność starszych osób.

We wtorek 18 czerwca br. doszło do kolejnej kradzieży na szkodę seniora. Do drzwi mieszkania 74-latki zapukał mężczyzna, który oświadczył, że jest przedstawicielem wodociągów i sprawdza instalację pod kątem ciśnienia wody, ze względu na awarię. Mężczyźnie towarzyszyła młoda kobieta, która podczas „sprawdzania” ciśnienia wody w poszczególnych kranach, umiejętnie odwrócił uwagę właścicielki mieszkania i zajęła ją rozmową. Ten moment wykorzystał wspólnik oszustki, który przeszukał pomieszczenia i ukradł znajdujące się w jednym z nich pieniądze.

Tego typu sytuacje pokazują, jak bezwzględnie działają przestępcy. Nawet mając świadomość, że zabierają osobom starszym z trudem zgromadzone oszczędności, nie cofną się przed niczym, aby osiągnąć swój cel.

 

Radzimy co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów

  • Jeśli ktoś podaje się za pracownika administracji, MOPS, ZUS lub przedstawiciela wodociągów czy energetyki itp., zanim wpuścisz go domieszkania, zadzwoń do organizacji, na którą się powołuje i spytaj, czy taki człowiek miał Cię odwiedzić.

  • Pamiętaj, że tego typu (prawdziwe) wizyty są poprzedzone odpowiednim komunikatem, np. ogłoszeniem na klatce schodowej, poinformowaniem przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową.

  • Nie wierz w nagłe, troskliwe wizyty bliżej nieokreślonych przyjaciół sprzed lat, znajomych, bądź kolegów członków rodziny. Najczęściej są to oszuści, którzy chcą wejść do twego domu i – zwyczajnie - cię okraść.

  • Pamiętaj, że oszuści często proszą o możliwość pozostawienia informacji dla sąsiadki. Gdy pójdziesz po kartkę i długopis, oni mają czas by wejść do Twojego mieszkania i przeszukać pomieszczenia.

  • Bardzo często oszuści – działając we dwóch – proszą o sprawdzenie np. przewodów wentylacyjnych, lub ciśnienia wody w kranie. Jeden będzie Ci towarzyszył odwracając uwagę od drugiego, który w tym czasie będzie okradał mieszkanie.

  • Bądź ostrożny kupując od akwizytorów pukających do Twoich drzwi. Zdarza się, że podczas prezentacji dywanu, odkurzacza lub innych przedmiotów, zginą Twoje pieniądze i biżuteria.

  • Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości poproś o pomoc sąsiada. Towarzystwo osób trzecich zwykle płoszy złodzieja.

  • Bądź szczególnie ostrożny, jeśli osoba odwiedzająca żąda pieniędzy np. pierwszej raty, bądź zaliczki. Pamiętaj, że zawsze możesz zapłacić później np. przelewem lub na poczcie.

  • Jeśli podejrzewasz, że wpuściłeś oszustów do mieszkania, dokładnie zapamiętaj ich twarze i jak najwięcej szczegółów z ich ubioru. Nie reaguj panicznie. Jeśli będą wiedzieć, że ich zdemaskowałeś, mogą w zrobić Ci krzywdę. Najlepiej idź pod pozorem pożyczenia pieniędzy do sąsiada i tam dyskretnie poproś go o zawiadomienie Policji. Jeśli nie masz takiej możliwości po wyjściu oszustów natychmiast dzwoń na Policję. Pamiętaj, że lepiej stracić pieniądze niż życie.

 

 

Powrót na górę strony