Uważajmy na oszustów!
Kolejny raz na terenie naszego miasta doszło do przestępstwa, którego ofiarą była osoba starsza. Tym razem łupem przestępców padły oszczędności i biżuteria 83-letniej kaliszanki. Przypominamy, aby seniorzy zwłaszcza mieszkający samotnie, nie wpuszczali do domów osób nieznajomych.
Co jakiś czas informujemy i przestrzegamy o przestępcach, którzy wzbogacają się wykorzystując dobroć i łatwowierność osób starszych. Aby wzbudzić zaufanie seniorów przestępcy stosują wiele podstępów. Jedni już od progu obiecują tańsze leki lub atrakcyjnie cenowo artykuły. Drudzy starają się wzbudzić litość, prosząc o szklankę wody lub podając się za wolontariuszy zbierających pieniądze na szczytny cel. Niestety, często udaje im się oszukać seniorów.
Do kolejnej kradzieży na szkodę seniora doszło 22 października br. Do mieszkania 83-letniej kaliszanki pod pretekstem awarii instalacji wodociągowej wszedł mężczyzna. Kaliszanka nie spodziewając się, że ma do czynienia z przestępcą wpuściła go do mieszkania. Po krótkiej rozmowie mężczyzna, nakłonił właścicielkę do odkręcenia kurków kranu aby sprawdzić drożność rur. Prawdopodobnie wówczas do mieszkania wszedł wspólnik mężczyzny, który przeszukał mieszkanie zabrał znajdujące się w nim pieniądze oraz biżuterie. Kaliszanka dopiero po wyjściu nieznajomego zorientowała się, że padła ofiarą przestępców.
Tego typu sytuacje pokazują, jak bezwzględnie działają przestępcy. Nawet mając świadomość, że zabierają osobom starszym z trudem zgromadzone oszczędności, nie cofną się przed niczym, aby osiągnąć swój cel.
Radzimy co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów
-
Jeśli ktoś podaje się za pracownika administracji, MOPS, ZUS lub przedstawiciela wodociągów czy energetyki itp., zanim wpuścisz go domieszkania, zadzwoń do organizacji, na którą się powołuje i spytaj, czy taki człowiek miał Cię odwiedzić.
-
Pamiętaj, że tego typu (prawdziwe) wizyty są poprzedzone odpowiednim komunikatem, np. ogłoszeniem na klatce schodowej, poinformowaniem przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową.
-
Nie wierz w nagłe, troskliwe wizyty bliżej nieokreślonych przyjaciół sprzed lat, znajomych, bądź kolegów członków rodziny. Najczęściej są to oszuści, którzy chcą wejść do twego domu i – zwyczajnie - cię okraść.
-
Pamiętaj, że oszuści często proszą o możliwość pozostawienia informacji dla sąsiadki. Gdy pójdziesz po kartkę i długopis, oni mają czas by wejść do Twojego mieszkania i przeszukać pomieszczenia.
-
Bardzo często oszuści – działając we dwóch – proszą o sprawdzenie np. przewodów wentylacyjnych, lub ciśnienia wody w kranie. Jeden będzie Ci towarzyszył odwracając uwagę od drugiego, który w tym czasie będzie okradał mieszkanie.
-
Bądź ostrożny kupując od akwizytorów pukających do Twoich drzwi. Zdarza się, że podczas prezentacji dywanu, odkurzacza lub innych przedmiotów, zginą Twoje pieniądze i biżuteria.
-
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości poproś o pomoc sąsiada. Towarzystwo osób trzecich zwykle płoszy złodzieja.
-
Bądź szczególnie ostrożny, jeśli osoba odwiedzająca żąda pieniędzy np. pierwszej raty, bądź zaliczki. Pamiętaj, że zawsze możesz zapłacić później np. przelewem lub na poczcie.
-
Jeśli podejrzewasz, że wpuściłeś oszustów do mieszkania, dokładnie zapamiętaj ich twarze i jak najwięcej szczegółów z ich ubioru. Nie reaguj panicznie. Jeśli będą wiedzieć, że ich zdemaskowałeś, mogą w zrobić Ci krzywdę. Najlepiej idź pod pozorem pożyczenia pieniędzy do sąsiada i tam dyskretnie poproś go o zawiadomienie Policji. Jeśli nie masz takiej możliwości po wyjściu oszustów natychmiast dzwoń na Policję. Pamiętaj, że lepiej stracić pieniądze niż życie.