Nietrzeźwi kierowcy sprawcami zdarzeń drogowych
Nietrzeźwi kierowcy stanowią zagrożenie na drogach. Uwaga kierowcy będącego pod wpływem alkoholu jest rozproszona, a jego reakcje opóźnione. Taka osoba nie potrafi właściwie ocenić odległości, a wyobraźnia często „namawia” do brawury. Tylko w minioną niedzielę nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami dwóch zdarzeń drogowych. Na szczęście nikt z uczestników nie odniósł poważniejszych obrażeń.
Pierwsze zdarzenie drogowe miało miejsce na terenie Kalisza. Kierująca osobowym peugeotem 58-latka straciła panowanie nad pojazdem, zjechała z drogi i uderzyła w betonowy słup energetyczny. Okazało się, że kobieta miała w organizmie blisko promil alkoholu.
Do kolejnego zdarzenia doszło tego samego dnia wieczorem, na terenie gminy Brzeziny. 52-letni kierowca skody zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z pojazdem marki Kia, który jechał z przeciwnego kierunku. Na szczęście nikt z uczestników nie odniósł poważniejszych obrażeń. Badanie stanu trzeźwości wykazało, ze 52-letni kierowca skody był nietrzeźwy. Miał w organizmie blisko 3 promile alkoholu.
Policjanci zatrzymali uprawnienia do kierowania nietrzeźwym kierowcom. Kiedy je odzyskają zadecyduje już wkrótce sąd.
PAMIĘTAJMY! Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:
- zmniejsza szybkość reakcji
- ogranicza pole widzenia
- powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
- powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
- powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.
Piłeś? Nie jedź! Tylko tyle i aż tyle wymaga się od odpowiedzialnego kierowcy, któremu zdrowie i życie własne oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego nie jest obojętne.