Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dziś Europejski Dzień wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści

Data publikacji 22.07.2022

To święto, u którego podstaw leży niesienie pomocy osobom pokrzywdzonym, a także uświadamianie i upamiętnianie ofiar wielkich zbrodni, które odbyły się w minionych latach. Chodzi przede wszystkim o zbrodnie, które dokonane zostały na tle rasistowskim i ideologicznym.

Przestępstwo z nienawiści to zabroniony w polskim prawie czyn motywowany uprzedzeniami. A zatem jest to takie przestępstwo, które zostało popełnione tylko dlatego, że osoba, przeciwko której jest wymierzone, ma cechę odróżniającą ją od sprawcy i często wyróżniającą ją z większości otaczającego społeczeństwa – np. ma inny kolor skóry, pochodzi z innego kraju lub innego kręgu kulturowego, mówi innym językiem, wyznaje inną religię. Ofiary takich przestępstw są więc wybieranie celowo tylko i wyłącznie z uwagi na posiadanie jednej z wyżej wymienionych cech.

W tym dniu zwraca się także szczególną uwagę ludzi na to do czego mogą doprowadzić różnego rodzaju podziały, nietolerancja na tle wiary, złe ideologie, czy różnicowanie ludzi na podstawie systemu zasad i wartości, którymi kierują się ludzie. Dzień Wsparcia dla Ofiar Przestępstw i Nienawiści ma także przypominać nam wszystkim o tym, że każdego człowieka należy traktować z szacunkiem i tolerancją, że mimo różnic jesteśmy do siebie podobni i jak ważne jest niezamykanie się w jednej ideologii lub społeczności, gdyż może to spowodować nienawiść do innych narodów, ras, czy wyznawców religii.

Data tego święta jest nieprzypadkowa. Nawiązuje bowiem do wydarzeń związanych z likwidacją getta warszawskiego w 1942 roku, kiedy od 22 lipca do końca września blisko 75% mieszkańców getta zostało zamordowanych w Treblince. Drugim wydarzeniem historycznym, z którym związana jest data tego święta są zamachy bombowe w Norwegii, które miały miejsce 22.07.2011. Wtedy też w Oslo doszło do wybuchów, w którym zginęło kilka osób, a kilkanaście zostało rannych. Te wydarzenie miały miejsce ok. 15:00, a kilka godzin później kolejne zamachy wydarzyły się na wyspie Utoja, gdzie Anders Breivik zaczął strzelać do młodzieżowej organizacji Norweskiej Partii Pracy. Śmierć poniosło 69 osób. Dodajmy, że Breivik był przeciwnikiem Partii Pracy, a ze swoimi skrajnie nacjonalistycznymi poglądami świadomie dokonał masakry.

Dziś należy uczcić pamięć o wszystkich ofiarach przestępstw z nienawiści i dążyć do tego, by ludzie jednoczyli się, a nie dzielili ze względu na przekonania, rasę, czy poglądy.


 

Powrót na górę strony