Podsumowanie akcji NURD
Wczoraj na drogach w całym kraju przeprowadzono działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy piesi nie łamali przepisów ruchu drogowego. W trakcie jednodniowej akcji kaliscy policjanci ujawnili blisko 200 wykroczeń, które popełnili piesi oraz kierujący pojazdami.
Genezą policyjnych działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim. W minioną środę większym niż zwykle nadzorem zostały objęte odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, na których ryzyko powstania wypadku jest największe.
W trakcie jednodniowych działań policjanci ujawnili blisko 200 różnego rodzaju wykroczeń. W przypadku niechronionych uczestników ruchu drogowego najczęstsze przewinienia dotyczyły przechodzenia w miejscach niedozwolonych lub na czerwonym świetle oraz przebiegania przez jezdnię (łącznie 110 wykroczeń). Miłośnicy jednośladów często „zapominają”, że przez przejście dla pieszych rower należy prowadzić, a z chodnikiem mogą jechać tylko w szczególnych przypadkach, które określają przepisy (27 wykroczeń).
W przypadku kierowców najczęściej popełnianym wykroczeniem w rejonach przejść dla pieszych było nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz przekraczanie dopuszczalnej prędkości. Do ujawnionych wczoraj wykroczeń należy również dodać omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem, żeby ustąpić pierwszeństwa pieszemu oraz wyprzedzania innego pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim. Łącznie kierowcy byli sprawcami 43 wykroczeń.
Pracę policjantów z Kalisza wspierali wczoraj (przy wykorzystaniu drona) funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Urządzenie świetnie sprawdziło się do obserwacji ruchu i zachowań kierowców w rejonach przejść dla pieszych.
Pamiętajmy! Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Jednak każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu.