Bezpieczeństwo nad wodą
Wakacje w pełni, a wraz z nimi upały i wycieczki nad wodę. Morze, jeziora, stawy, rzeki czy kąpieliska to cudowne miejsca do wypoczynku. Należy jednak pamiętać, że woda, nawet ta najspokojniejsza, może stać się niebezpiecznym, groźnym żywiołem. Analiza stanu bezpieczeństwa na obszarach wodnych jednoznacznie wskazuje, że to właśnie w okresie wakacyjnym znacząco wzrasta liczba utonięć, dlatego kaliscy policjanci po raz kolejny przypominali o bezpieczeństwie nad wodą.
Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Jednak rzeka, czy jezioro to nie tylko relaks i odpoczynek, ale także mnóstwo zagrożeń. Nad wodą liczy się przede wszystkim zdrowy rozsądek. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niewłaściwa opieka nad dziećmi, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach zdarzeń. Przy okazji letnich wycieczek i aktywnego wypoczynku - o tragedię nietrudno.
Policjanci z Wydziału Prewencji i Profilaktyki Społecznej rozpoczęli już w czerwcu kontrole niestrzeżonych kąpielisk. Sprawdzano czy kąpieliska są oznakowane w odpowiedni sposób. Jednym z założeń kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na czyhające podczas wodnej rekreacji niebezpieczeństwa. Jak co roku, podczas wakacyjnych miesięcy policjanci przypominają nie tylko dzieciom i młodzieży, ale również dorosłym o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą.
Poniżej przypominamy o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu w okolicach akwenów wodnych.
-
Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.
-
Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
-
Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!
-
Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
-
Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.
-
Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
-
Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.
-
Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.
-
Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
-
Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.
-
Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu - złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.