Szkolenie policjantów z Nieetatowych Grup Realizacyjnych
Pierwsza pomoc przy krwotokach jest wyjątkowo trudna. Jeśli chodzi o rany – trzeba działać szybko, by zatamować krwotok skutecznie. Przekonali się o tym policjanci z nieetatowych grup realizacyjnych z terenu południowej wielkopolski, którzy szkolili się na specjalnym fantomie służącym do nauki tamowania krwawień. Podczas szkolenia policjanci GR mieli też okazję doskonalić swoje umiejętności strzeleckie pod okiem instruktorów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Poznaniu.
Na co dzień pełnią służbę patrolowo-interwencyjną. To właśnie policjanci grup realizacyjnych kierowani są na interwencje trudne, często z udziałem agresywnych osób, których zachowanie może być nieprzewidywalne. Wykonują zadania w warunkach szczególnych, gdzie w każdej chwili może zaistnieć konieczność użycia broni palnej. Często są pierwsi na miejscu zdarzenia i interweniują wobec osób, które znalazły się w sytuacjach kryzysowych. Ich właściwe wyszkolenie jest gwarancją skuteczności i bezpieczeństwa.
W ostatnim czasie policjanci grup realizacyjnych z Kalisza, Ostrowa Wlkp., Ostrzeszowa i Kępna uczestniczyli w specjalnie dla nich przygotowanym szkoleniu. Głównym założeniem ćwiczeń było doskonalenie przez funkcjonariuszy już posiadanych umiejętności, w tym sposobów zachowania się w sytuacjach ekstremalnych oraz w sytuacjach o podwyższonym stopniu stresu.
Jednym z elementów szkolenia było sprawne i fachowe udzielanie pomocy przedmedycznej w warunkach bojowych. W trakcie szkolenia przypomniano zasady właściwego postępowania podczas wdrażania procedur związanych z niesieniem pomocy rannym m.in. podczas zdarzeń o charakterze terrorystycznym. Uczestnicy szkolenia przypomnieli sobie zasady stosowania opaski uciskowej (stazy) oraz inne sposoby tamowania silnych krwotoków w miejscach trudno dostępnych m.in. na szyi i w pachwinach. Ten element policjanci mogli przećwiczyć pod okiem policyjnego instruktora oraz jednego z akademickich wykładowców, na specjalnych fantomach udostępnionych dzięki uprzejmości Uniwersytetu Kaliskiego.
Policjanci grup realizacyjnych podczas podejmowanych interwencji muszą umieć szybko rozpoznać zagrożenie, zidentyfikować cel i zadecydować o użycia odpowiednich środków przymusu bezpośredniego, a także broni palnej. Dlatego jednym z elementów przeprowadzonego szkolenia były zajęcia z zakresu wyszkolenia strzeleckiego.
Instruktorzy zadbali, aby policjanci podczas szkolenia realizowali zadania w warunkach zbliżonych do realnych - w sytuacjach nietypowych, przy dużym obciążeniu stresem. Tak jak w codziennej służbie ćwiczenia wykonywali zespołowo, z uwzględnieniem różnych stopni trudności. Dużą zaletą pracy zespołowej jest szybkie, sprawne i bezpieczne wykonanie zadania. Aby tak było konieczne są nie tylko duże umiejętności, ale także dobra komunikacja, zgranie zespołu, wzajemne zaufanie oraz wzajemna troska o bezpieczeństwo każdego policjanta w zespole. Na te wszystkie elementy współpracy prowadzący szkolenie instruktorzy z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Poznaniu, zwracali szczególną uwagę.